The study of the relationship between calcitriol and parathyroid hormone, with liver enzymes in patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastalarda kalsitril ile paratiroid hormon arasındaki karaciğer enzimli ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 747298
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAİMAA ESSA AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kalsitriol, paratiroid hormonu üre (BU), kreatinin, Fosfor ve Kalsiyum, kronik böbrek yetmezliği hastalarında (CRF) test edildi. KBY erkek, kadın ve kontrol gruplarının ortalama yaşları önemli ölçüde farklıydı (46.27±11.19, 35.38±13.65, 31.20±5.12). Ki seq=6.33, DF=2, P=0.039 CRF ve sağlıklı insanlar için erkek ve kadınları karşılaştırırken, kararlı gruplarda BMI için istatistiksel bulgular anlamlı olmayan çalışmayı gösterdi, p değeri Ki-kare 0.290, DF2, Önem düzeyiP = 0.8651 ( NS), Acil Durum katsayısı-0.0436. KBY'si olan erkekler, KBY'si olan kadınlar ve kontrol grupları önemli ölçüde daha yüksek PTH'ye sahipti (102.19±22.15, 83.12±11.9, 32.23±7.45) p 0.05. Tablo 4.2, CRF'li erkekler, CRF'li kadınlar ve kontroller için kalsitrol seviyelerinde önemli bir düşüş gösterir, ancak CRF'li erkekler ve kadınlar arasında değildir (p >0.05). Kontrollerle karşılaştırıldığında hastalarda hipokalsemi ve hipofosfatemi vardı (p0.05). Mevcut çalışma Kolestrol, LDL'de bir artış ve HDL'de bir düşüş gösterdi (p=0.05). KBY hastalarının üre ve kreatinin düzeyleri kontrollere göre daha yüksekti (p=0,001). Erkek-kadın p değeri >0,05. Karaciğer fonksiyon testleri, özellikle AST karşılaştırıldığında, erkeklerde (67.41±5.60) p=0.001 biraz artmış ortalama ve SD keşfettik. 0.03 ALT p değeri.
Özet (Çeviri)
Calcitriol, parathyroid hormone urea (BU), creatinine, Phosphorus, and Calcium were tested in chronic renal failure patients (CRF). CRF men, women, and control groups had significantly different average ages (46.27±11.19, 35.38±13.65, 31.20±5.12). Chi seq=6.33, DF=2, P=0.039 Comparing men and women for CRF and healthy people, statistical findings for BMI in stedied groups indicated non-significant study, p-value Chi-squared 0.290, DF2, Significance levelP = 0.8651 (NS), Contingency coefficient0.0436. Men with CRF, women with CRF, and control groups had substantially higher PTH (102.19±22.15, 83.12±11.9, 32.23±7.45) p 0.05. Table 4.2 demonstrates a significant drop in calcitrol levels for men with CRF, women with CRF, and controls, but not between men and women with CRF (p >0.05). Compared to controls, patients had hypocalcemia and hypophosphatemia (p0.05). Current study indicated an increase in Cholestrol, LDL, and a drop in HDL (p=0.05). CRF patients had higher urea and creatinine levels than controls (p=0.001). Male-female p-value >0.05. When comparing liver function tests, specifically AST, we discovered a slightly increased mean and SD in men (67.41±5.60) p=0.001. 0.03 ALT p-value.