11-12 yaş tenisçilerde life kinetik egzersizlerinin motorik özelliklere ve tenis becerilerine etkisi
The effect of life kinetic exercises on motoric traits and tennis skills in tennis players aged 11-12
- Tez No: 747304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada antrenman programlarına eklenen düzenli Life Kinetik (LK) egzersizlerinin 11-12 yaş tenisçilerde motorik ve teknik becerilerde gelişme sağlayacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, 11-12 yaş tenis sporcularında 8 hafta boyunca haftada 2 defa yapılacak 90 dakikalık Life Kinetik egzersizlerinin sporcularda denge, esneklik, reaksiyon ve vuruş performansları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Yapılan araştırmada, Maltepe ilçesinde bulunan Borsos Spor Kulübünde aktif tenis oynayan 11-12 yaşındaki 36 sporcu katılmıştır. Bu araştırmada sporculara uygulanan testler şunlardır; otur uzan esneklik testi, Alt Ekstremite Y Denge Testi, Fitlight el ve ayak reaksiyon testi, ITN (uluslararası tenis numaralandırma) testi yapılmış ve boy, kilo ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is thought that regular Life Kinetic (LK) exercises added to the training programs will improve motoric and technical skills in tennis players aged 11- 12. In this direction, the aim of the study is to examine the effect of 30-minute Life Kinetic exercises, which will be done three times a week for 8 weeks, on balance, reaction and hitting performances of 11-12 age tennis players. In the research, 36 athletes aged 11-12 years who play active tennis in Borsos Sports Club in Maltepe district participated. The tests applied to the athletes in this study are as follows; sit and lie down flexibility test, lower extremity Y balance test, Fitlight hand and foot reaction test, ITN (international tennis numbering) test were performed and height and weight measurements were taken.