Dramatic silence in Harold Pinter's plays: The Room, Silence, Mountain Language, and Betrayal
Harold Pinter'ın oyunlarında dramatik sessizlik: Oda, Sessizlik, Dağ Dili ve İhanet
- Tez No: 747303
- Danışmanlar: PROF. DR. ANSAM RIYADH ABDULLAH AL-MAAROOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sessizlik, son derece politik ve politize bir eylemdir. Bir koruma ve baskı aracıdır. Gizlenebilir, açığa çıkarılabilir, zayıflatılabilir veya güçlendirilebilir. Sessizlik altınsa, şiddet de altındır. Sessizlik bir olma/yapma durumudur. Genellikle ırk, cinsiyet, sınıf ve yetenekler tanınarak ağırlıklandırılır ve yorumlanır. Sessizlik tutarlıdır ve toplumun sessizliğe karşı önyargısı, içe dönük ve sessiz insanlarda derin psikolojik sıkıntılara neden olabilirAllah'a yaklaşmak için. İşlevsel ve kavramsal kayganlığına rağmen, günümüzün sessizliği en çok edilgenlik, kayıtsızlık veya çekingenlikle ilişkilendiriliyor gibi görünüyor. Araştırmacı, son zamanlarda, ezici ve bitmek bilmeyen gürültülü bir siyasi ortamda sessizliğin nasıl geri getirileceğini düşünüyor. Bu çalışma, sessizliği, Harold Pinter'ın tek perdelik ya da uzun metrajlı oyunlar olsun, farklı oyunlarını yazarken kullandığı bir strateji olarak ele almaktadır. Çalışma üç bölüm ve bir sonuca ayrılmıştır. Birinci Bölüm, seçilen oyunların analizinin teorik arka planı etrafında döner. Oyunların yapımında sessizlik ve duraklamaların önemini ele alır. İkinci Bölüm, tek perdelik oyunun tanımına, inşasına ve özelliklerine ayrılmıştır. Seçilen tek perdelik oyunların analizi The Room ve Silence'ı içeriyor. Üçüncü Bölüm, uzun metrajlı oyunların yapısının tam bir tanımını verdikten sonra, uzun metrajlı oyunlarda sessizlik ve duraklamaların kullanımını tartışır. Tartışma, seçilmiş iki uzun oyunu ele alıyor: The Betrayal ve The Mountain Language. Sonuç, çalışmanın bulgularını özetleyen ve tartışmanın sonuçlarını gösteren bu çalışmanın son kısmıdır. Bunu tavsiyeler ve referanslar takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Silence is a profoundly political and politicized act. It is a tool of protection and oppression. It can be obscured, revealed, weakened, or strengthened. If silence is golden, so is violence. Silence is a case of being/doing. It is often weighted and interpreted by recognizing race, gender, class, and abilities. The silence is consistent, and society's prejudice against silence can cause deep psychological distress in introverted and silent people to get closer to God. Despite its functional and conceptual slipperiness, today's silence seems to be most associated with passivity, indifference, or timidity. The researcher has recently been thinking about how to restore silence in an overwhelming and relentlessly noisy political environment. This study tackles silence as a strategy that Harold Pinter uses in writing his different plays whether one-act-plays or full-length-plays. The study is divided into three chapters and a conclusion. Chapter One revolves around the theoretical background of the analysis of the selected plays. It tackles the importance of silence and pauses in the construction of the plays. Chapter Two is devoted to the definition and construction of the one act-play and its characteristics. The analysis of the selected one-act-plays includes The Room and Silence. Chapter Three discusses the use of silence and pauses in the full-length plays after giving a full description of the construction of the full-length plays. The discussion tackles two selected full-length plays: The Betrayal and The Mountain Language. Conclusion sums up the findings of the study and shows the results of the discussion.