Perkütan koroner girişim yapılan ve çoklu koroner arter hastalığı olan hastalardaki fibrinojen albümin oranının klinik sonuçlar, Syntax 2 verezidü Syntax 2 Skoru ile ilişkisi
The relationship of fibrinogen albumin ratio with clinical results, Syntax2 and residual Syntax 2 Score in patients with percutaneous coronary intervention and multiple coronary artery disease
- Tez No: 747305
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Fibrinojen pozitif akut faz reaktanıdır ve inflamasyon durumlarında plazma konsantrasyonu yükselmektedir. Fibrinojenin plazma viskozitesi ile olan güçlü korelasyonu da bilinmektedir. Yüksek plazma fibrinojen düzeyi gerek yıkımı sonucu oluşan fibrin gerekse de plazma viskozitesini artırdığından dolayı ateroskleroza meyli artırır. Albümin negatif bir akut faz reaktanıdır ve inflamatuar süreçlerde plazma konsantrasyonu düşmektedir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalarda düşük plazma albümin konsantrasyonu ile kardiyovasküler mortalite arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, inflamatuar bir süreç olan aterosklerozun yaygınlığını gösteren bir parametre olarak fibrinojen / albümin oranının klinik pratikte yerini almasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2020 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran 36-95 yaş aralığındaki“Avrupa Kardiyoloji Derneği”2019 kılavuzuna göre stabil anjina pektoris ve 2018 kılavuzuna göre akut miyokard enfarktüsü tanısı ile koroner anjiyografi yapılan toplam 370 hasta alınmıştır. Syntax-2 skoru ve rezidü Syntax-2 skoru ile Aterosklerozun ciddiyeti ve yaygınlığı değerlendirildi. Hastalar Syntax-2 skoruna göre düşük Syntax-2 skoru (n:204), yüksek Syntax-2 skoru (n:166) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Demografik ve klinik özellikler açısından benzer özellikli gruplar oluşturulmaya çalışıldı. Fibrinojen / albümin oranı iki grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Fibrinogen is a positive acute phase reactant, and its plasma concentration increases in inflammatory conditions. The strong correlation of fibrinogen with plasma viscosity is also known. High fibrinogen levels increase tendency to atherosclerosis both fibrinogen degradation by products and increased plasma viscosity. Albumin is a negative acute phase reactant, and its plasma concentration decreases in inflammatory processes. Epidemiological studies have shown that there is a correlation between cardiovascular mortality low plasma level of the albumin. The purpose of this study is to show the clinical importance of fibrinogen/albumin ratio as an inflammatory parameter indicating the severity and extent of atherosclerosis. Materials and Methods: A total of 370 patients, aged between 36-95 years, who applied to Akdeniz University Medical Faculty Hospital between July 2020 and August 2021 with the diagnosis of stable angina pectoris according to the“European Society of Cardiology”2019 guideline and acute myocardial infarction according to the 2018 guideline, were included in the study. The severity and extent of atherosclerosis were evaluated with Syntax-2 score and residual Syntax-2 score. According to the Syntax-2 score, the patients were divided into two groups as low Syntax-2 score (n: 204) and high Syntax-2 score (n: 166). It was tried to form groups with similar characteristics in terms of demographic and clinical characteristics. The fibrinogen/albumin ratio was compared between the two groups.