The Fez in the Northeast Africa: An analysis of the Ottoman administration on the Island of Massawa in 1849-1865 period
Kuzey Doğu Afrika'daki Fes: 1849-1865 döneminde Massava Adası'ndaki Osmanlı yönetiminin bir analizi
- Tez No: 747326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN MILLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, 1849-1865 döneminde Osmanlı Habeşistan'ında bir şehir olan Massawa'da Osmanlı Yönetimi'nin izlediği politikalar hakkındadır. Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın çabalarıyla Massawa'nın desantralize yapısı ortadan kaldırıldıktan sonra Babıali, daha önce uygulanması mümkün olmayan politikaları gerçekleştirme fırsatı bulmuştur. 1840'ların sonlarından itibaren, Massawa'daki kaymakamlık, Kuzey Habeşistan'daki Osmanlı varlığının kalıntılarını tehlikeye atabilecek her türlü riske karşı çeşitli önlemler aldı. Bu liman kenti ile ilgili Osmanlı arşiv belgeleri ile birlikte Massava'daki Fransız ve İngiliz Konsolosluklarının yazışmaları incelendiğinde, Babıali'nin Avrupalılar ile Habeşliler arasında olası bir askeri ittifaktan veya doğrudan Batılı Devletlerin şehri kolonize etmek için yapacağı bir askeri istiladan endişe duyduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle Osmanlılar, Arkiko Na'iblerinin yardımıyla birlikte, Avrupalılar ve Habeşliler açısından bir ablukaya benzeyen Kızıldeniz'in doğu kıyısındaki statükoyu korumak için yabancı unsurların eylemlerini sınırlayan özel stratejiler izlediler.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the policies pursued by the Ottoman administration in Massawa, a city in Ottoman Abyssinia during the 1849-1865 period. After the end of Massawa's decentralized administrative structure with the efforts of Mehmed Ali Paşa of Egypt, Sublime Porte found the opportunity to implement policies that were not possible to execute before. Starting from the late 1840s, the district governorship in Massawa pursued a wide range of precautions against any risks of occurrences that could endanger the remains of the Ottoman presence in Northern Abyssinia. When the correspondences of the French and British consulates in Massawa are examined along with the Ottoman archival material related to this port city, it can be deduced that Sublime Porte had concerns about a possible military alliance between Europeans and Abyssinians or a military invasion directly from Occidental nations to colonize the city. Therefore, the Ottomans followed specific strategies, along with the help of the Na'ibs of Arkiko, that limited the actions of foreign elements to maintain the status quo on the East Coast of the Red Sea, which resembled a blockade from the perspective of the Europeans and Abyssinians.