The mutually transforming effect: A comparative study on European and Chinese development finance in Central and Eastern Europe
Karşılıklı dönüştürücü etki: Orta ve Doğu Avrupa'da Avrupa ve Çin kalkınma finansmanı üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 747328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
21. yüzyıl, yükselen güçlerin gelişmekte olan dünya için önemli kreditörler haline gelmesinin ardından küresel kalkınma finansmanında önemli bir geçişe tanık olmaktadır. Küresel kalkınma finansmanındaki bu geçiş ve aktörlerin finansman davranışlarını şekillendiren faktörlerin açıklanması akademik literatürde kapsamlı bir şekilde tartışılmaktadır. Çin, sahip olduğu büyük miktardaki denizaşırı finansmanı ve geliştirdiği alternatif ekonomik büyüme modeli ile diğer finansal aktörler arasında en güçlü finansör ülke konumuna gelmiştir. Bu nedenle, Batılı ve Çinli kalkınma finansmanı aktörleri arasındaki farklılık ve rekabet, akademi ve politika yapıcıları arasında ana ilgi odağı haline gelmiştir. Bunun yansıra, küresel kalkınma finansmanındaki güncel değişimler, Batı ve Çin liderliğindeki kalkınma finansmanı arasındaki benzerliklerin ve iş birliği olasılıklarının da arttığını göstermektedir. Çin, çok taraflı iş birliklerine daha fazla entegre olur ve uluslararası standartlara uyarken, Batılı aktörler finansman politikalarını yapısal düzenlemelerden ziyade ulusların ihtiyaçlarına göre değiştirmeye başlamışlardır. Bu tez, Orta ve Doğu Avrupa'daki Çin kalkınma bankları ile geleneksel Avrupa kalkınma bankaları arasındaki etkileşimleri incelemektedir. Tezin argümanı, Çin ve Avrupa kalkınma finansmanı arasındaki etkileşimlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir 'karşılıklı dönüştürücü etkinin' var olduğunu savunmaktadır. Çin bankaları, yapısal zayıflıklarını gidermek için Avrupa bankaları ve Avrupa Birliği'nin mali mekanizmalarıyla daha fazla iş birliği yaparken, Avrupa bankaları Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki riskli altyapı projelerine ve kamuya ait kurum ve şirketlere daha fazla kredi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The 21st century has witnessed a profound transition in global development finance after emerging powers have become important creditors for the developing world. Explaining these actors of global development finance and the factors shaping their financing behavior has been widely discussed in the scholarly literature. With its large amount of overseas financing and alternative economic growth model, China has emerged as the top creditor amongst traditional financial actors. Therefore, diversification and competition between traditional Western and Chinese creditors have become the main focus of scholars and policymakers. Yet, current changes in the global development finance show that the likelihood of convergence and cooperation are increasing between Western and China-led development finance. While China is integrating more into multilateral cooperation and abiding by international standards, Western actors have begun to change their financing policies by looking at nations' needs rather than structural adjustments first. This thesis examines the interactions between Chinese (CDB and CHEXIM) and traditional European (EIB and EBRD) development banks in Central and Eastern Europe. By doing so, this thesis argues that a 'mutually transforming effect' exists between Chinese and European development finance as a result of their interactions. While Chinese banks cooperate more with European banks and the EU's financial mechanisms to fulfill their structural weaknesses, the European banks provide more credits on riskier infrastructure projects and state-owned enterprises in the CEE region.