Trakeal entübasyon gerektiren erişkin hastalarda videolaringoskopa karşı macintosh laringoskopun karşılaştırılması
Comparison of macintosh laryngoscope against videos in adult patients requiring tracheal intubation
  1. Tez No: 674523
  2. Yazar: HAYDAR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Elektif cerrahi olması planlanan erişkin hastalarda genel anestezide videolaringoskopinin Macintosh laringoskopiye göre entübasyonu kolaylaştırıp kolaylaştırmadığının, komplikasyonları azaltıp azaltmadığının prospektif olarak gözlemlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi uygulanacak erişkin 200 hastanın; 100'ü videolaringoskop, 100'ü Macintosh laringoskopla entübe edildi. Hastaların hangi laringoskopla entübe edilmiş olduğu, yaşı, cinsiyeti, ASA skoru, boyu, kilosu, vücut kitle indeksi, sigara ve alkol kullanım durumu, ek hastalık, boyun çevresi, takma, protez veya kayıp diş durumu kaydedildi. Hastaların ayrıca ağız açıklığı, tiromental mesafe, Mallampati skoru, boyun hareket durumu, prognat yeteneği, vücut ağırlığı, zor entübasyon öyküsü parametrelerinden oluşan El Ganzouri Risk İndeks skoru hesaplanarak kaydedildi. Entübasyon süreleri kaydedildi. Entübasyon sonrasında girişim sayısına, zor entübasyon olup olmadığına, Cormack-Lehane skoruna, travma ve komplikasyon durumuna bakıldı. Bulgular: Entübasyon süresinde, videolaringoskop kullanılan grupta ortalama süresi Macintosh laringoskop kullanılan gruba göre anlamlı olarak daha düşük ölçüldü. Glottisin görüntüsünü değerlendirmek için baktığımız Cormack-Lehane skoru zor entübasyon hasta sayısı fazla olmasına rağmen videolaringoskop kullanılan grupta Macintosh laringoskop kullanılan grubuna göre daha düşük cıktı. Entübasyona bağlı komplikasyonda videolaringoskop kullanılan grupta Macintosh laringoskop kullanılan grubuna göre daha az görüldü. Sonuç: Genel anestezi için endotrakeal entübasyon uygulanacak hastalarda videolaringoskopun glottik görünümü arttırması, entübasyon sürelerini kısaltması ve entübasyonu daha kolay hale getirmesi nedeniyle daha az travmaya neden olması Macintosh laringoskopa üstün olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to prospectively observe whether videosyngoscopy in general anesthesia facilitates intubation and reduces complications in adult patients scheduled for elective surgery compared to Macintosh laryngoscopy. Materials and Methods: Adult 200 patients undergoing general anesthesia; 100 were intubated with a video laryngoscope and 100 with a Macintosh laryngoscope. The laryngoscope with which the patients were intubated, their age, gender, ASA score, height, weight, body mass index, smoking and alcohol use status, additional disease, neck circumference, denture or missing teeth were recorded. In addition, the patients' El Ganzouri Risk Index score, consisting of the parameters of mouth opening, thyromental distance, Mallampati score, neck motion status, prognathic ability, body weight and history of difficult intubation, was calculated and recorded. Intubation times were recorded. After intubation, the number of attempts, whether there was a difficult intubation, Cormack-Lehane score, trauma and complications were evaluated. Results: The mean duration of intubation was found to be significantly lower in the group using the videoryngoscope compared to the group using the Macintosh laryngoscope. Although the number of patients with difficult intubation was higher, the Cormack-Lehane score we looked at to evaluate the appearance of the glottis was lower in the videoringoscope group than the Macintosh laryngoscope group. Complications related to intubation were seen less frequently in the group using the videoringoscope compared to the group using the Macintosh laryngoscope. Conclusion: We concluded that in patients who will undergo endotracheal intubation for general anesthesia, the videoyngoscope is superior to the Macintosh laryngoscope because it increases the glottic appearance, shortens intubation times and makes intubation easier.