Ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin okunabilirlik açısından incelenmesi
Examination of texts in secondary school Turkish textbooks in terms of readability
- Tez No: 747382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki metinleri okunabilirlik bakımından incelemektir. Bu çalışmanın modeli temel nitel araştırma desenidir. Çalışmada veriler doküman analizi ile toplanmıştır ve incelenen materyaller 2021- 2022 eğitim öğretim yılında kullanılan ortaokul Türkçe ders kitaplarıdır. Çalışmada ele alınan 151 metin Ateşman Okunabilirlik Formülü ve Çetinkaya Okunabilirlik Formülüne göre değerlendirilmiştir. Çalışmada ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin Ateşman Okunabilirlik Formülüne göre genellikle“kolay”ve“orta güçlükte”, Çetinkaya Okunabilirlik Formülüne göre genellikle eğitsel okuma ve 8, 9. sınıf düzeyinde olduğu görülmüştür. Ortaokul Türkçe ders kitabındaki bazı metinlerin okunabilirlik açısından öğrencilerin sınıf seviyelerinin üstünde olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin ortalama okunabilirlik değerleri dikkate alındığında Ateşman Okunabilirlik Formülüne göre“kolay”ve“orta”düzey olarak değiştiği, Çetinkaya Okunabilirlik Formülüne göre ise tamamının eğitsel okuma ve 8, 9. sınıf düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Türkçe ders kitaplarında bulunan metinlerin okunabilirlik durumlarının 5. sınıftan 8. sınıfa düzenli biçimde artmadığı görülmüştür. Ayrıca aynı sınıf seviyesinde olan kitaplar arasında okunabilirlik düzeyi bakımından bir eşitlik olmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler Türkçe Eğitimi, Okunabilirlik, Türkçe Ders Kitabı, Metin
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the texts in secondary school Turkish textbooks in terms of readability. The model of this study is the basic qualitative research design. In the study, data were collected by document analysis and the materials examined are secondary school Turkish textbooks used in the 2021-2022 academic year. 151 texts handled in the study were evaluated according to Ateşman Readability Formula and Çetinkaya Readability Formula. In the study, it was observed that the texts in the secondary school Turkish textbooks were generally“easy”and“medium difficulty”according to the Ateşman Readability Formula, and were generally at the level of educational reading and 8th and 9th grades according to the Çetinkaya Readability Formula. It has been determined that some texts in the secondary school Turkish textbook are above the students' grade levels in terms of readability. In addition, when the average readability values of the texts in the secondary school Turkish textbooks are taken into account, it has been determined that according to the Ateşman Readability Formula it changes as“easy”and“intermediate”, and according to the Çetinkaya Readability Formula, all of them are at educational reading and 8th and 9th grade levels. It has been observed that the readability status of the texts in Turkish textbooks did not increase regularly from the 5th grade to the 8th grade. In addition, it has been determined that there is no equality in terms of readability between books at the same grade level. Keywords Turkish Language Teaching, Readability, Turkish Textbook, Text