Endometrial kanser cerrahisinde laparoskopi ile laparotominin karşılaştırılması
Comparison of laparoscopy and laparotomy for surgery of endometrial carcinoma
- Tez No: 412501
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endometrium kanseri; Türkiye, Amerika ve Avrupa'da kadınlarda en sık görülen jinekolojik malignensidir. Genel olarak kadınlar yaşamları boyunca endomertium kanserine yakalanma riski %3-4'tür. Endometrium kanserinin tedavisi ve evrelemesi cerrahi olarak yapılmaktadır. Endometrium kanserinde cerrahi olarak seçilen genel yöntem açık cerrahidir. Çalışma; endometrium kanserinin evreleme ve tedavisinde laparotomi ile laparoskopik cerrahiyi pelvik ve para-aortik lenf nodu disseksiyonunda çıkarılan lenf nodu sayısı, komplikasyonlar, kan kaybı, hastanede kalış süresi ve operasyon süresi açısından karşılaştırmayı, ülkemizin ve hastanemizin literatür ile ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ocak 2014 - Mart 2015 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde endometrium kanseri nedeniyle yapılan 29'u laparoskopik cerrahi ve 28' i laparotomik cerrahi toplam 57 cerrahi vaka çalışmaya dahil edildi. Laparoskopi grubu ile laparotomi grubunun; yaş, VKİ, perioperatif ve postoperatif komplikasyonları, toplanan lenf nodu sayısı, operasyon süresi ve hastanede kalış süresi, cerrahiye giriş ve çıkış hemoglobin değerleri karşılaştırıldı. Gruplar, demografik, maternal ve antropometrik açıdan değerlendirildiğinde homojen yapıda oldukları izlendi. Yalnızca laparotomik grupta parite laparoskopik gruba göre istatiksel olarak anlamlı derecede fazlaydı, gravidalar arasında fark yoktu. Operasyon süreleri, tahmini kan kayıpları, preoperatif, postoperatif hemoglobin düzeyleri, intraoperatif, ve postoperatif komplikasyonlar açısından laparoskopi ve laparotomi arasında fark saptanmadı.Laparoskopi viii grubunda hastanede kalış süreleri anlamlı olarak kısadır. Laparotomi grubunda laparoskopiye oranla disseksiyonla daha fazla lenf nodu sayısına ulaşılmaktadır. Laparoskopi endometrium kanserinde güvenilir ve uygulanabilir cerrahi yöntemidir. Hastanede kalış süresini azaltması, günlük yaşama çabuk dönüş avantajı olarak gözükmektedir. Buna karşın lenf nodu disseksiyonu gerektiren ileri evre kanserlerde daha az lenf nodu çıkarılması dezavantajıdır.
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinoma is the most frequent gynecologic malignancy in Turkey, among United States and Europe. Life time risk of a patient to have endometrial carcinoma is 3-4%. Endometrial carcinoma is staged surgically and the mostly preferred surgical method is open surgery. Our study aim is to compare the number of dissected pelvic and para-aortic lymph node numbers, complications, blood loss, days of hospitalization and operation times of open surgery and laparoscopic surgery. We included a total number of 57 patients with the diagnosis of endometrial carcinoma, including 29 cases done with laparoscopic surgery and 28 cases done with open surgery between January 2014 – March 2015 in Gazi University Department of Obstetrics and Gynecology. In this study, we compared the groups in terms of age, BMI, perioperative and postoperative complications, total lymph node number, operation time, days of hospitalization, pre and post-operative hemoglobin values. There were no significant differences between the two groups among demographic and anthropometric measures. Parity was higher among the open surgery arm and this was statistically significant. There were no significant differences between the two groups in terms of operation time, blood loss, pre and post-operative hemoglobin values, intra and post operative complications. Days of hospitalization were significantly shorter in the laparoscopically managed cases than the open surgery arm. However, total number of lymph nodes dissected were significantly higher in the open surgery group. x Laparoscopic surgery is a reliable and a feasible surgical technique in cases with the diagnosis of endometrial carcinoma. Shorter stay at hospital seems to be advantageous in terms of quality of life. That said; in cases with high stage disease, lower numbers of dissected lymph nodes laparoscopically, seems to be disadvantageous.