Identity development of children raised under state protection or foster care system: A grounded theory study
Devlet korumasında veya koruyucu aile sisteminde yetiştirilen çocukların kimlik gelişimi: Bir temellendirilmiş (gömülü) kuram çalışması
  1. Tez No: 747418
  2. Yazar: BEYZA NUR ÖZTAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, devlet koruması altında ve/veya koruyucu aile yanında büyüyen geç ergenlerin kimlik gelişim süreçlerinde yaşadıkları psikolojik deneyimlerin araştırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için nitel bir yöntem, temellendirilmiş (gömülü) kuram metodolojisi kullanılmıştır. Çalışma verisi, üç farklı katılımcı grubundan 17 farklı bireyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Analiz sonucunda, beş üst tema oluşturulmuştur: (1) muğlak kayıplar, (2) nesneleştirme, (3) ayrımcılık ve damgalama, (4) kaynak tahsisi ve (5) kimlik. Analiz sonuçları, devlet koruması altında ve/veya koruyucu aile yanında büyümenin geç ergenlerin yaşamlarının bireysel, ailevi ve sosyal alanlarında zorluklara yol açtığını ortaya koymuştur. Bu zorluklar kişinin hayatında kabullendiği ya da meydan okuduğu normlar olarak kendini göstermektedir. Bu iki yolun bir sonucu olarak, koruma altında veya koruyucu ailede büyümek, bu kişilerin kimlikleriyle gurur duymalarına veya hayatın içinde savrularak, belirli bir yere ve/veya kişilere aidiyet hissedemeden yaşamalarına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, devlet koruması altında veya koruyucu ailede yetişen geç-ergenlerin sağlıklı bir kimlik gelişimini sağlayan sosyal düzenlemelerin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study was to investigate the psychological experiences of late adolescents who grew up under state protection and/or foster family in their identity development processes. A qualitative method, grounded theory method was employed to pursue this aim. The data were collected through semi-structured interviews with 17 individuals from three different participant groups. As a result of the analysis, five super-ordinate themes were conceptualized: (1) ambiguous losses, (2) objectification, (3) discrimination and stigmatization, (4) resource allocation, and (5) identity. The results of the analysis revealed that growing up under state protection and/or foster family emerges difficulties in the personal, social, and political areas of late adolescents' lives. These difficulties manifest in the lives of these late adolescents as norms that they internalize or challenge. As a result of these two ways, growing up under protection results in these adolescents being proud of their identity or drifting from life. The findings of this study emphasized the importance of social arrangements that ensured a healthy identity development for late adolescents raised under government protection and/or foster family.