Finding authentic meaning at work and self-actualization from an existentialist perspective: A qualitative study for early career, female therapists
Varoluşçu perspektiften iş yerinde otantik anlam bulma ve kendini gerçekleştirme: Erken kariyer, kadın terapistler için niteliksel bir araştırma
- Tez No: 747417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu nitel araştırmanın temel amacı,“Terapistlerin iş yerinde anlam bulma deneyimleri nasıldır?”sorusuna yanıt vermektir. Çalışma, altı kadın katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin verilerini yorumlayıcı fenomenolojik analiz (IPA) yöntemiyle analiz eder. Analiz, işte anlam bulmanın, hayatta anlam bulmaya nasıl katkıda sağlayabileceğini aktarır ve mesleğin zorluklarını ortaya çıkarır. Sonuçlar listelendiği gibi üç kategori altında toplanmıştır: 1. İşyerinde anlam bulmak nasıl tanımlanır, 2. Terapistler nasıl anlam bulurlar, 3. İşyerinde anlam bulmayı etkileyen faktörler. Her kategorinin birden fazla üst teması vardır: 1.1 Diğer Mesleklerle Karşılaştırma, 2.1 Akış, 2.2 Seçimlerinin Sorumluluğunu Alma, 2.3 Terapötik İlişki, 3.1 Terapist Olmanın Avantajları, 3.2 Varoluşsal Sınırlamalar, 3.3 Zamanla Değişenler, 3.4 Farklı Metodlar, 3.5 Kadın Olmak/Cinsiyetçilik, 3.6 Erken Kariyer, 3.7 Çalışma Ortamı. Sonuçlar, işte anlam bulmanın, yaşamda anlam bulma ile yüksek oranda ilişkili olduğunu ve tüm katılımcıların işlerinde anlam bulduklarına inandıklarını gösteriyor. Sonuçlar, terapistliğin doğası gereği zorlu bir meslek olarak algılandığını öne sürse de, tüm katılımcılar farklı bir meslekte benzer anlam bulamayacaklarını vurguladılar. Çalışmanın ana amacı, terapistlerin işte anlam bulmayı nasıl tanımladıklarını, işte anlam bulmayı etkileyen faktörlerin neler olduğunu ve işte ne kadar anlam bulduklarını araştırmak ve işte anlam bulma ile hayatta anlam bulma arasındaki bağlantıyı sorgulamaktır. Ek olarak, araştırma, işte anlam bulmaya varoluşçu bir bakış açısıyla yaklaşmıştır; özellikle kendini gerçekleştirme ve özgünlük konularını ele alarak, bunların işte anlam bulmayla ilişkisine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this qualitative research is to answer 'What are the lived experiences of therapists finding meaning at work?' The aim of this study is to address this question by exploring early-career female therapists' experience of finding meaning at work in Turkey. The study collects data from semi-structured interviews with six female participants and is analyzed using interpretative phenomenological analysis (IPA). Analysis conveys how finding meaning at work can contribute to finding meaning in life while uncovering the challenges of the occupation. Results are collected under three categories as listed: 1. How do they define finding meaning at work, 2. How do they find meaning, 3. Factors that affect finding meaning at work. Each category has multiple super-ordinate themes, which are described here: 1.1 Comparison With Other Occupations, 2.1 Flow, 2.2 Taking Responsibility Of Their Choices, 2.3 Therapeutic Relationship, 3.1 Advantages Of Being A Therapist, 3.2 Existential Limitations, 3.3 Changes With The Effect Of Time, 3.4 Different Approaches, 3.5 Being A Woman/Sexism, 3.6 Early Career, 3.7 Work Environment. The results show that finding meaning at work is highly correlated with finding meaning in life and that all the participants claim to find meaning at their jobs. Although the results suggested that being a therapist is perceived to be a challenging occupation due to its nature, all the participants emphasized that they couldn't have find similar meaning in a different occupation. The general objective of this study was to investigate how therapists define finding meaning at work, what the factors that impact how and how much they find meaning at work, and to question the link between finding meaning at work and in life. Additionally, this research approached finding meaning at work from an existentialist perspective; particularly focusing on self-actualization and authenticity and their relation to finding meaning at work.