The use of automated journalism in the Turkish media: An observation of its present and future
Türk medyasında otomatik gazetecilik kullanımı: Bugünü ve geleceğine ilişkin bir gözlem
  1. Tez No: 747419
  2. Yazar: SENA ÖZKURT AZİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması, Türk medyasında güncel otomatik habercilik teknikleri olup olmadığını ve gazetecilerin yeni teknolojileri destekleyip desteklemediğini sorgulamayı amaçlamıştır. Türkiye'deki medya şirketlerinin çeşitli alanlarında çalışmış profesyonellerle yapılan röportajlara odaklanan makale, otomatik gazeteciliğin Türkiye'de yaygın olmadığı sonucuna vardı. Çoğu gazeteci ya konuyla ilgili sınırlı bilgiye sahiptir ya da bu tür teknolojilerin kullanımı konusunda karamsardır. Gazeteciler, Türk medyasındaki bazı uygulamaları ve işsizlik, siyasi baskılar, kaynak yetersizliği ve mesleğin geleceğine yönelik umutsuzluk gibi sorunları da ele almaktadırlar. Bu tez çalışması, geleneksel veya internet gazeteciliği ve içerik oluşturma alanlarında çalışmış veya çalışmakta olan Türk profesyonelleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle dikkate değerdir. Ayrıca gazeteciler arasında rütbe, unvan ve/veya statülerine göre bir ayrım yapılmamıştır. Yine de gazetecilerin görüşlerinin ve otomatik habercilik teknikleri uygulamalarının tam olarak anlaşılabilmesi için yerinde gözlem ve görüşme sürecine de ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma ayrıca, uluslararası araştırmalara dayanarak, Türkiye ve dünya çapında kitlesel işsizliği önlemek ve otomasyon sayesinde yaratılan yeni işlere uyum sağlamak için gazetecilik de dahil olmak üzere birçok endüstri için yeni becerilerin kazanılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
This paper aimed to question if there were current automated journalism techniques in Turkish media and whether the journalists were in support of new technologies. With a focus on interviews with professionals who have worked in several areas of the media companies in Turkey, the paper concluded that automated journalism is uncommon in Turkey. Most journalists have limited knowledge of the subject and/or pessimism about using such technology. The journalists also criticized certain practices in the Turkish media and the problems such as unemployment, political pressures, lack of funding, and despair towards the profession's future. This paper is notable due to its concentration on Turkish professionals in traditional or internet journalism and content creation. It also did not distinguish among the journalists according to their ranks, titles, and/or status. Still, to fully comprehend the opinions of the journalists and the practices of automated journalism techniques, an on-site observation and interview process is also needed. The paper also concludes that, based on international studies, there is a need for reskilling and upskilling for many industries, including journalism, to prevent mass unemployment and adapt to new jobs created due to automation which may lead the path for productivity and competition in Turkey and worldwide.