Go green but why? The dynamic interplay between motivational reasons and pro-environmental behaviors displayed in private and public spheres
Çevreci davranmalı, fakat niçin? Motivasyonel sebepler ile özel ve kamusal alanda sergilenen çevreci davranışlar arasındaki dinamik etkileşim
- Tez No: 747420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Öz-belirleme kuramına dayanarak bu tez, bireylerin çevre yanlısı davranışlarda bulunma kararlarının arkasında yatan nedenleri iki farklı çalışma aracılığıyla araştırmaktadır. Toplamda N = 375 (Ortalama yaş = 22.35; SS = 2.38) Türkiye örneklemi ile yapılan Çalışma 1, doğaya bağlılık ve algılanan çevresel tehdit kontrol edildikten sonra, kontrol edici nedenlerin değil de otonom nedenlerin kamusal ve özel alanda sergilenen çevre yanlısı davranışlar ve bu alanlarda çevre yanlısı davranışlar sergilemeye yönelik niyetler ile özel bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma 1'i temel alan Çalışma 2'de, otonom ve kontrol edici nedenlerin özel ve kamusal alanda sergilenen çevre yanlısı davranışlar ile haftalık ilişkilerini incelemek için daha dinamik bir yaklaşım kullanılmıştır. Bir ön günlük bölümü ve bir de altı haftalık bir dizi kısa anketi içeren iki set çevrimiçi anketi tamamlamış olan genç yetişkin örneklemi yardımıyla (N = 160; Ortalama yaş = 23.55; SS = 7.17) yine otonom nedenlerdeki (fakat kontrol edici nedenler değil) haftalık varyasyonun özel ve kamusal alanda sergilenen çevre yanlısı davranışlardaki haftalık dalgalanmayla pozitif olarak ilişkilendiği bulunmuştur. Ayrıca, algılanan çevresel tehdit her iki alanda sergilenen bu tür davranışlardaki kişiler arası farklılığı yordalamaktadır. Bulgular ve çıkarımlar öz-belirleme kuramı çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grounded in Self-determination Theory (Deci & Ryan, 2000), this thesis investigated through two studies the reasons for which individuals engage in pro-environmental behaviors. Study 1 with N = 375 Turkish young adults (Mage = 22.35; SD = 2.38), showed that after controlling for connectedness to nature and perceived environmental threat, autonomous reasons but not controlling reasons had unique associations with both private- and public-sphere behaviors and intentions. Building on Study 1, Study 2 employed a more dynamic approach to examine the week-to-week relations of autonomous and controlling reasons to pro-environmental behaviors. With the aid of a sample of young adults (total N = 160; Mage = 23.55; SD = 7.17) who completed two sets of online surveys, a pre-diary part and a series of short questionnaires for six consecutive weeks, it was found, again, that weekly variation in autonomous reasons (but not in controlling reasons) related positively to weekly fluctuation in private- and public-sphere pro-environmental behaviors. Further, perceived environmental threat predicted between-person differences in such behaviors exhibited in both realms. The findings and their implications were discussed within the framework of Self-determination Theory.