Okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin iletişim ve problem çözme becerilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comperative study of communication and problem solving skills of teachers who work at pre-school education institutions
  1. Tez No: 161785
  2. Yazar: DEVLET ALAKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN TURCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin problem çözme yaklaşımlarının ve iletişim becerilerinin; medeni durum.çalışmakta olunan kurum, mesleki kıdem, hizmetiçi eğitim durumu, hizmet öncesi alınan eğitim ve tam zamanlı/ yarım zamanlı çalışma stili değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Araştırma evrenini; 2003-2004 öğretim yılında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler ile SHÇEK bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde görev yapan tüm öğretmenler oluştururken, yukarıda sözü edilen kurumlarda görev yapan resmi statüye sahip 272 okulöncesi eğitim öğretmeni ise, örneklem grubuna dahil edilmiştir. Yapılan çalışmada okulöncesi eğitim öğretmenlerinin özlük nitelikleri araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile iletişim ve problem çözme becerileri ise,“İletişim ve Problem Çözme Envanterleri”aracılığıyla tespit edilmiştir Envanterlerden elde edilen puanların ortalamaları değişken sayısına göre t testi ve varyans analizi teknikleri ile her iki beceri arasındaki ilişki ise, korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Problem çözmede düşünen yaklaşım açısından, 16 yıl ve üstü kıdeme sahip öğretmenlerin; kendine güvenli yaklaşım alt boyutu açısından ise, 6-10 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerin problem çözme yaklaşımlarının daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Hizmetiçi eğitim ve hizmet öncesi alman eğitim değişkenlerine göre, kaçıngan yaklaşım alt boyutu açısından 2 kez hizmetiçi eğitim etkinliklerine katılan öğretmenler ve KML Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu öğretmenlerin lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır, öğretmenlerin tam zamanlı/ yarım zamanlı çalıma stili değişkeni açısından; düşünen yaklaşım, kendine güvenli yaklaşım, problem çözme toplam puanlarında yarım gün çalışan okulöncesi eğitim öğretmenlerinin lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Diğer değişkenler açısından ise, anlamlı farklılıkla! tespit edilmemiştir. İletişim becerileri puan ortalamaları açısından okulöncesi eğitim öğretmenlerinin; medeni durumları, çalışmakta oldukları kurumlar, mesleki kıdemleri, hizmetiçi eğitim durumları, hizmet öncesi alman eğitim değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar saptanmazken; tam zamanlı/ yarım zamanlı çalışma stili değişkeni açısından yarım gün çalışan okulöncesi eğitim öğretmenlerinin lehine anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. İletişim becerisi ile problem çözme yaklaşımı tüm alt boyutlarında ve toplam puanlarda negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu yüzden okulöncesi eğitim öğretmenlerinin yeterlik alanlarını geliştirici etkinliklere gerek hizmet öncesi eğitimleri sırasında gerekse, hizmet içinde daha fazla yer verilmelidir. 265
Özet (Çeviri)
In this research, it has been evaluated that whether the problem solving approaches and the communication skills of the teachers working at education institutions change in terms of the variables of marital status, the institution in which the teacher works, occupational seniority, in-service-training status, pre-service education the full time/half time working style or not. While the teachers working in state and private pre-school institutions which belong to The Directorate of Education of Konya Province in the education year of 2003-2004,and all the teachers working in creches and nursery schools which are dependent upon the Social Services Society for the Protection of Children consist of the environment of the research, 272 pre-school teachers who work in the institutions mentioned above and who have official status arc inserted to the exemplification group. The features pertaining to the pre-school training teachers are assessed by“the Individual Information Form”which is prepared by the researcher and the communication and the problem solving skills arc assessed by“ the Communication and Problem Solving Inventories”. The average points which have been found from the inventories is determined by the t lest and the variance analysis, and the relation between these two skills is designated by the coefficient of correlation. According to the approach applied in problem solving, the teachers that have 16 and over years of seniority are more positive, and according to the sub-dimension of the self-confidence, the teachers who have 6-10 years of seniority are better on problem solving approach. In terms of the differences of the in-service-training and the pre- service education, according to the sub-dimension of the avoiding approach, a considerable difference has been assessed in favour of the teachers who have attended to the in-service-training activities twice and the teachers who have graduated from the Girls' Vocational High School, the Department of Child Development. As to the variables of teachers' full time/half time working style, meditative approach, self-reliant approach, in total points of problem solving a considerable difference has been found in favour of pre-school teachers who work half-day. From the perspective of other variables, no considerable difference has been determined. From the perspective of the average points of communication skills of the pre-school training teachers' variables of; marital status, institutions they work, occupational seniority, in-service-training status, pre-service education, no considerable difference has been determined. On the other hand, from the perspective of full time/half time working style variables, a considerable change has been determined in favour of pre-school training teachers who work half-day. A negative correlation has been assigned among the sub-dimensions of problem solving approach and communication skills and total points. Hence, not only during pre-service activities of improving proficiency domains of pre-school teachers, but also during in-service more places should be given. 266