Şebinkarahisar'ın sosyo-kültürel ve dini yapısı
Social-cultural and religion structure of Şebinkarahisar
  1. Tez No: 160963
  2. Yazar: MUSTAFA BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET BAŞLIK: ŞEBİNKARAHİSAR'IN SOSYO-KÜLTÜREL VE DİNİ YAPISI Bu tez. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı, sınırlılıkları ve araştırmanın yöntemi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca Şebinkarahisar'ın tarihi ve coğrafi durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yine bu kısımda Şebinkarahisar ve köylerinin demografik yapısı verildikten sonra ekonomik durumu, eğitim-öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitler verilmiştir. Birinci bölümde, gözlem ve müşahedeye dayanılarak Şebinkarahisar merkez ve köylerinde yaşayan insanların sosyal yapısı, örf, adet ve inançları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Şebinkarahisar merkez ve köylerindeki ziyaret yerleri tanıtılmıştır. Sonuç bölümünde ise, eserin genel bir değerlendirilmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TITLE: SOCIAL-CULTURAL AND RELIGIOUS STRUCTURE OF ŞEBİNKARAHİSAR This thesis was prepared as a post graduate thesis in social sciences institite of Cumhuriyet University. This work is consist of one introduction, two chapters and final In introduction part, we are dwelling upon purpose of our thesis, restraints ana meinoas We also tried to give information about a brief historical account and geographic data of Şebinkarahisar by using proper bibliographies. In this chapter, after giving demographic structure of Şebinkarahisarang its villages, some fixes were underlined about economic situation, educational degree of Şebinkarahisar and religion teaching in this district. In first chapter, we are dwelling up on the beliefs, customs and social structure of the people live in villages and the centre of the Şebinkarahisar with the help of investigation and research. In second chapter, holy places and entombed saints in district centre and its villages are being introduced. And in final chapte by making general evaluation of work, some spesific and significant points were mentioned. VII