Yetişkin bireylerde narsistik kişilik özellikleri ile beden algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of association between narsissistic personality traits and features of body perception in adults
  1. Tez No: 747498
  2. Yazar: TUĞÇE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde narsistik kişilik özellikleri ile beden algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu seçkisiz olmayan uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 398 kişi oluşturmuştur. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Beden Algısı Ölçeği (BAÖ), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre BAÖ ile NKE Toplam ve alt boyutları Otorite, Sömürücülük, Kendine Yeterlilik, Üstünlük arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre erkeklerin NKE Toplam, Otorite, Sömürücülük, Kendine Yeterlilik ve Üstünlük puan ortalamları kadınlardan yüksek bulunmuştur. Bekarların BAÖ Toplam puan ortalamaları evlilerden yüksek bulunmuştur. Evlilerin Sömürücülük ve Kendine Yeterlilik puan ortalamaları bekarlardan yüksek bulunmuştur. Kronik rahatsızlığı olanların BAÖ Toplam puan ortalamaları olmayanlardan yüksek bulunmuştur. Kronik rahatsızlığı olanların Üstünlük puan ortalamaları olmayanlardan yüksek bulunmuştur. 26-35 yaş aralığında olanların Otorite puan ortalamaları 36-45 ve 46 ve üzeri olanlardan; 18-25 yaş aralığında olanların ise 46 ve üzeri yaş aralığında olanlardan yüksek bulunmuştur. 26-35 yaş aralığında olanların Sömürücülük puan ortalamaları 18-25 yaş aralığında olanlardan yüksek bulunmuştur. 18-25 yaş aralığında olanların Hak İddia Etme puan ortalamaları 36-45 ve 46 ve üzeri olanlardan yüksek bulunmuştur. 46 ve üzeri yaş aralığında olanların Üstünlük puan ortalamaları 18-25 yaş aralığında olanlardan yüksek bulunmuştur. Lise öğrenim düzeyine sahip kişilerin Üstünlük puan ortalamaları lisans ve lisansüstü olanlardan yüksek bulunmuştur. Regresyon analizi sonucuna göre Sömürücülük alt boyutunun Beden Algısı Ölçeği'nin (BAÖ) anlamlı yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular ilgili literatür temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between narcissistic personality trait sand body image in adult individuals. The study group of there search consisted of 398 people determined by the non-random sampling method. Personal in formation form, Body Perception Scale, Narcissistic Personality Inventory were applied to the participants. According to the findings, a negative and statistically significant relationship was found between Body Perception Scale with Narcissistic Personality Inventory total and Body Perception Scale with Narcissistic Personality Inventory sub-dimensions, Authority, exploitativeness, Self-Sufficiency and Superiority. According to gender, men's Narcissistic Personality Inventory Total, Authority, exploitativeness, Self-efficacy and Superiority score averages were higher than women's. The mean Body Perception Scale total score of single swas higher than that of married people. Exploitativenessand Self-Efficacy mean scores of the married were higher than those of the singles. Body Perception Scale total score averages of those with chronic disease were found to be higher than those with out. Superiority score averages of those with chronic illness were found to be higher than those with out. The mean of Authority scores of those aged 26-35 were found to be higher than those of 36-45 and 46 and above. The mean of Authorityscores of those in the 18-25 age range were found to be higher than those in the 46 and overagerange. Exploitativeness score averages of those aged 26-35 were higher than those aged 18-25. The mean scores of entitlement of those aged 18-25 were found to be higher than those of 36-45 and 46 and above. The average of superiority scores of those aged 46 and over were found to be higher than those aged 18-25.Superiority point averages of people with high school education were found to be higher than those with undergraduate and graduate degrees. According to there sults of there regression analysis, it was found that the exploitativeness sub-dimension was a significant predictor of the Body Perception Scale.The findings were discussed on the basis of there levant literature.