Açık ve uzaktan öğrenmenin dijital uçurum ile başa çıkmadaki etkisi
The effect of open and distance learning in coping with digital divide
  1. Tez No: 747497
  2. Yazar: SEDEF SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dijital dönemin önemli problemlerinden biri olarak görülen dijital uçurum teknoloji sahipliği, teknoloji kullanımı, internet erişimi, sosyo-ekonomik düzey gibi boyutlara sahiptir. Dijital uçurum ile başa çıkmada ise kitlesel teknoloji odaklı uygulama araçları ile açık ve uzaktan öğrenmeden yararlanabileceği düşünülmektedir. Bu tez araştırmasının amacı, açık ve uzaktan öğrenmenin dijital uçurumla başa çıkmadaki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminde öğrenim gören ilk dönem ve son dönem/mezun öğrencilerinin dijital uçurum puanları farklı demografik özellikler açısından karşılaştırılmıştır. Karma yöntem araştırma modellerinden açıklayıcı sıralı desen olarak gerçekleştirilen bu araştırmada sorulan üç araştırma sorusuna hem nicel hem de nitel verilerden yararlanılarak cevap aranmıştır. Araştırmanın ilk sorusu için, ilk dönem Açıköğretim öğrencilerinin dijital uçurum düzeylerin son dönem öğrencilerinin dijital uçurum düzeylerinden daha düşük çıktığı belirlenmiştir. Bunun sebebi ise, birinci dönem öğrencilerinin yaş ortalamalarının daha düşük olduğu ve dolayısıyla teknoloji kullanımlarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonucu destekleyecek şekilde 30-40 yaş arası öğrencilerin dijital yetkinliklerinin 40 yaş ve üzeri öğrencilerden daha yüksek çıktığı bulunmuştur. Gelir düzeyine göre yapılan karşılaştırmada yüksek gelir düzeyine sahip olanların dijital uçurum puanları alt gelir düzeyine sahip olanlardan yüksek çıkmıştır. Çalışma durumuna göre yapılan karşılaştırmada ise, sayısal yetkinlik puanı en yüksek grup özel sektörde çalışanlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The digital divide, seen as one of the important problems of the digital era, has dimensions such as technology ownership, technology use, internet access, and socio-economic level. It is thought that it can benefit from mass technology-oriented application tools and open and distance learning in coping with the digital divide. The aim of this thesis research is to determine the impact of open and distance learning in tackling the digital divide. For this purpose, the digital divide scores of the first term and final term/graduate students studying in Anadolu University Open Education system were compared in terms of different demographic characteristics. In this research, which was carried out as an explanatory sequential design, one of the mixed method research models, answers were sought to the three research questions asked by using both quantitative and qualitative data. For the first question of the research, it was determined that the digital divide levels of the first-term Open Education students were lower than the digital divide levels of the last-term students. The reason for this is that the average age of the first semester students is lower and therefore their use of technology is higher. Supporting this result, it was found that the digital competencies of students aged 30-40 were statistically higher than students aged 40 and over. In the comparison made by income level, the digital gap scores of those with a high income level were higher than those with a lower income level. In the comparison made according to working status, the group with the highest numerical competence score was determined as those working in the private sector.