Post pandemic spatial organizational design change in technology-oriented creative sectors: Ankara case
Pandemi sonrası teknoloji odaklı yaratıcı sektörlerde mekansal organizasyon değişimi: Ankara örneği
  1. Tez No: 747511
  2. Yazar: CEYDA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yaratıcı sektörler, şehrin ekonomik ve sosyal dönüşümünde önemli bir rol oynamaktadır. Reklamcılıktan modaya, araştırma ve geliştirmeden mimariye kadar geniş bir sektörel yelpazeye sahip olan yaratıcı sektörler; yüksek bilgi, inovasyon ve hızlı sorun çözümleri ögelerini içermektedir. Yaratıcı ekonomilerin, özellikle Ankara gibi metropol kentlerin gayri safi yurtiçi hasılasına katkısı göz ardı edilemez. Özellikle teknoloji geliştirme bölgeleri ve savunma sanayiler gibi geniş ölçekli çalışma ve ofis alanlarının Ankara'da mekansal olarak kapladığı alan ise önem arz etmektedir. Pandemi ile birlikte gelen uzaktan çalışma alışkanlıkları, yaratıcı sektörlerin farklı çalışma modelleri ile tanışmasına ve böylece mekansal organizasyonda değişikliğe gitme alternatifi sunmasına yol açtı. Fiziksel sınırları ortadan kaldıran bu çalışma modelleri, çalışanların iş tercihlerinde önemli bir kriter haline geldi. Hem işveren hem de çalışanlar için avantajları ve dezavantajları ile birlikte yaratıcı sektör çalışanlarına çeşitli tecrübeler sunan uzaktan çalışma modelleri, pandemi sonrasında bile bir alternatif olarak devam ederek, sınırları kalkmış bir yaratıcı sınıfı ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple hem yaratıcı sektörlerin önemi göz önüne alınmalı ve bu konuda çalışmalar yapılarak görünülürlüğü artırılmalı hem de teknoloji odaklı yaratıcı sektörlerin ofislerden beklentileri öğrenilmelidir. Bu durum şehir planlama açısından ekonomik ve mekansal yeniliklere yol açmaya başlayarak, mekanların organizasyon tasarımlarının yeniden düşünülmesi konusunda bir ışık yakacaktır.
Özet (Çeviri)
Creative sectors play an essential role in the economic and social transformation of the city. Creative sectors, which have a wide range of sectors from advertising to fashion, from research and development to architecture, include high knowledge, innovation, and fast problem-solving elements. The contribution of creative economies to the gross domestic product of metropolitan cities such as Ankara cannot be ignored. The spatial coverage of large-scale working and office areas such as technology development zones and defense industries in Ankara is essential. The remote working habits that came with the pandemic led the creative sectors to meet with different working models, thus offering an alternative to changing the spatial organization. These working models, which eliminate physical boundaries, have become an essential criterion in the job preferences of employees. Remote working models, which offer various experiences to creative sector employees, with advantages and disadvantages for both employers and employees, will continue as an alternative even after the pandemic and reveal a creative class whose borders have been lifted. For this reason, both the importance of the creative sectors should be considered, and the visibility should be increased by working on this issue. The expectations of the technology-oriented creative sectors from the offices should be learned. This situation will start to lead to economic and spatial innovations in city planning and will shed light on rethinking the organizational designs of spaces.