Nöromüsküler kavşak ve kas hastalıkları ile reinnervasyon modellerinde konsantrik tek lif elektromiyografi parametreleri
Concentric single fiber electromyography parameters in neuromuscular junction and muscle diseases and reinnervation models
  1. Tez No: 747510
  2. Yazar: ÇİĞDEM BUĞAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ BASLO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Tek lif elektromiyografi (TLEMG) nöromüsküler kavşak hastalıklarının tanısı için kullanılmakta olan ileri bir elektromiyografi yöntemidir. TLEMG ile sadece jitter analizi değil, lif yoğunluğu da hesaplanabilmektedir ve motor ünite mimarisini değiştiren hastalıklarda artar. Günümüzde orijinal iğne elektrot yerine dar kayıt yüzeyli (25 mm, 30 G) ve tek kullanımlık konsantrik iğnenin tercih edilmesi önerilmektedir. Ancak bu iğne için“lif yoğunluğu”eş değeri bir kavram tanımlanmamıştır. Amaç: Bu çalışmanın amacı yeni önerilen konsantrik iğne elektrot ile primer kavşak hastalıklarının yanı sıra motor ünite mimarisini değiştiren hastalık modellerinde jitter değerleri, blok oranları ve pik sayısını hesaplamak ve bu hastalıklarda ayırt ettirici öz nitelikleri ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışmaya 15 Miyastenia Gravis, 13 miyopati ve 13 motor nöron hastası alınmıştır. 24 gönüllü ile MG hastalarına frontalis kasından, 15 gönüllü ile miyopati ve motor nöron hastalarına ekstansör digitorum kommunis kasından konsantrik iğne elektrot kullanılarak istemli kası sırasında TLEMG ve pik sayısı ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Ortalama jitter değeri MG hastalarında 49,42±21,89 µs ve gönüllülerde 18,34±2,51 µs, miyopati hastalarında 22,98±5,95 µs, motor nöron hastalarında 63,48±23,76 µs ve gönüllülerde 21,99±2,29 µs bulunmuştur. Ortalama pik sayısı değeri MG hastalarında 2,90±0,52 ve gönüllülerde 2,31±0,18, miyopati hastalarında 3,51±0,46, motor nöron hastalarında 4,79±1,12 ve gönüllülerde 2,30±0,15 bulunmuştur. Sağlıklı gönüllülerde bloğa rastlanmamıştır. MG hastalarında %40, miyopati hastalarında %15,4 ve motor nöron hastalarında %61,5 oranında blok saptanmıştır. Sonuç: Ortalama jitter ve pik sayısı değeri motor nöron hastalarında en yüksek saptanmıştır. Jitter değeri miyopati hastalarında, pik sayısı değeri MG hastalarında en düşük saptanmıştır. Blok oranı motor nöron hastalarında en yüksek, miyopati hastalarında en düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Single fiber electromyography (SFEMG) is an advanced electromyography method used for the diagnosis of neuromuscular junction diseases. With SFEMG, not only jitter analysis, but also fiber density can be calculated, and it increases in diseases that change the motor unit architecture. Today, it is recommended to prefer a disposable concentric needle with a narrow recording surface (25 mm, 30 G) instead of the original needle electrode. However, an equivalent concept of“fiber density”has not been defined for this needle. Objective: The aim of this study is to calculate jitter values, block rates and spike number in disease models that change the motor unit architecture as well as primary junction diseases with the newly proposed concentric needle electrode and to reveal the distinctive features in these diseases. Method: 15 Myasthenia Gravis, 13 myopathy and 13 motor neuron patients were included in this study. SFEMG and spike number were measured during voluntary muscle contraction using a concentric needle electrode from the frontalis muscle in 24 volunteers and MG patients, and from the extensor digitorum communis muscle in 15 volunteers and myopathy and motor neuron patients. Results: The mean jitter value was 49.42±21.89 µs in MG patients and 18.34±2.51 µs in volunteers, 22.98±5.95 µs in myopathy patients, 63.48±23.76 µs in motor neuron patients and 21.99±2.29 µs in volunteers. The mean spike number value was 2.90±0.52 in MG patients and 2.31±0.18 in volunteers, 3.51±0.46 in myopathy patients, 4.79±1.12 in motor neuron patients, and 2.30±0.15 in volunteers. No block was found in healthy volunteers. The rate of block was 40% in MG patients, 15.4% in myopathy patients, and 61.5% in motor neuron patients. Conclusion: The mean jitter and spike number values were highest in motor neuron patients. The jitter value was the lowest in myopathy patients, and the spike number value was the lowest in MG patients. The block rate was highest in motor neuron patients and lowest in myopathy patients.