Üniversitelerin beden eğitimi ve spor bilimlerindeki öğrencilerin uzaktan eğitim ortamlarının kullanımı ve çevrimiçi öğrenme tutumlarının değerlendirilmesi
The use of distance education environments and the evaluation of online learning attitudes of students in physical education and sports sciences of universities
- Tez No: 746156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOLGA TOGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pandemi döneminde dünya genelinde ve Türkiye'de çok önemli gelişmeler olmuştur. Eğitim sektörü olmak üzere birçok sektör bu dönemde olumsuz yönde etkilenmiştir. Koronavirüs pandemisi ile mevcut sosyal durum, toplum ve sosyal kurumları için karmaşık ve belirsiz görevler ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucunda eğitim sektörüde meydana gelen sorunu çözüm üretme adına Türkiye'de bütün seviyelerde eğitim, bir süreliğine uzaktan sunulan eğitim ve öğretim faaliyeti ile yürütülmüştür. Bu çalışmada son dönemlerde önemi giderek artan uzaktan çevrimiçi eğitime karşı öğrencilerin hal ve tutumları incelenmiştir. Ayrıca pandemi döneminde eğitim ortamlarına yönelik öğrencilerin gösterdikleri tutumlarda tespit edilmiştir. Bunun için veri toplama araçları olarak; Usta ve ark. (2016) tarafından geliştirilen Çevrimiçi Öğrenme Tutum Ölçeği (CITO) ve Yıldız ve ark. (2021) tarafından geliştirilen pandemi sürecinde uzaktan eğitim ortamlarının kullanımına ilişkin tutum ölçeği (PSU) kullanılmıştır. Bu çalışmada Türkiyen'nin farklı bölgelerinden seçilen üniversitelerin beden eğitimi ve spor bilimlerinde eğitim gören 601 adet öğrenciye anket uygulanmıştır. Anketler vasıtasıyla öğrencilerden elde edilen veriler için betimsel analizler, anova analizleri ve t testleri uygulanmıştır. Bu uygulamalar IBM SPSS 23,0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. CITO ve PSU ortalamalarına göre erkeklere ait ölçek ortalamaların kadınlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin kadınlara göre uzaktan eğitime daha fazla ilgi gösterdikleri belirlenmiştir. Her ne kadar cinsiyete göre her iki ölçekte erkeklerin kadınlara nazaran uzaktan öğrenmeye daha fazla ilgili görünselerde istatistiksel açıdan anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir( p > 0,05). Çalışmada kablolu ve cep telefonu üzerinden internete bağlananların CITO ortalamaları aynı iken, cep telefonu ve kablosuz üzerinden internete bağlananların CITO ortalaması farklıdır(p< 0,05). Kablolu, kablosuz ve cep telefonu üzerinden internete bağlananların tümü PSU ölçeği ortalamaları birbirinden farklıdır(p< 0,05).
Özet (Çeviri)
During the pandemic period, there have been very important developments in the world and in Turkey. Many sectors, especially the education sector, were adversely affected during this period. The current social situation with the coronavirus pandemic has posed complex and uncertain tasks for society and its social institutions. As a result of this, education at all levels in Turkey was carried out with distance education and training activities for a while in order to find a solution to the problem that occurred in the education sector. In this study, students' attitudes and behaviors towards distance online education, which has become increasingly important in recent years, were examined. In addition, it has been determined in the attitudes of students towards educational environments during the pandemic period. For this, as data collection tools; Usta et al. (2016) Online Learning Attitude Scale (CITO) and Yıldız et al. (2021), the attitude scale (PSU) regarding the use of distance education environments was used during the pandemic process. In this study, a questionnaire was applied to 601 students studying in physical education and sports sciences at universities selected from different regions of Turkey. Descriptive analyzes, anova analyzes and t tests were applied for the data obtained from the students through questionnaires. These applications were implemented with the IBM SPSS 23.0 package program. According to the CITO and PSU averages, it was determined that the male scale averages were higher than the females. It has been determined that men are more interested in distance education than women. Although men seem to be more interested in distance learning than women in both scales according to gender, no statistically significant result was obtained (p > 0.05). Accordingly, while the CITO averages of those who connect to the Internet via wired and mobile phones are the same, the CITO averages of those who connect to the Internet via mobile phones and wireless are different (p< 0.05). All PSU scale averages of those who connect to the internet via wired, wireless and mobile phones are different from each other (p< 0.05).