Hipoksik embriyo kültüründe folik asitin embriyo gelişimi üzerine etkisi
Effect on folic acid embryo development in hypoxic embryo culture
  1. Tez No: 509265
  2. Yazar: ERTUĞRUL DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
HİPOKSİK EMBRİYO KÜLTÜRÜNDE FOLİK ASİTİN EMBRİYO GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Ertuğrul DAĞLI Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2018 Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Mehtap NİSARİ ÖZET Canlı organizmalarda büyüme ve bölünmenin sorunsuz devam etmesi için yeterli miktarda oksijen olmalıdır. Oksijenin yetersiz olduğu durumda hipoksi ortaya çıkmaktadır. Erken embriyonik dönemde canlının hipoksiye maruz kalması birçok anomaliye veya canlının ölmesine neden olmaktadır. Hipoksi neticesinde serbest radikaller birikmesi ile oksidatif stres meydana gelmektedir. Serbest radikallerin ortamda birikmesini engelleyen maddeye antioksidan denilmektedir. Folik asit metabolizmada önemli görevleri olan bir antioksidan maddedir. Yapılan literatür taramasında folik asit kullanımının doğumsal sorunları ve Nöral tüp defektini azalltığı görülmektedir. Bu çalışmada hipoksik embriyo kültüründe folik asit'in embriyo gelişimi üzerine etkileri araştırıldı. Bu çalışmada wistar albino (150-250 gr) türü gebe sıçanlar kullanıldı. Gebeliğin 9.5. gününde embriyolar anne karnından çıkarıldı. In vitro embriyo kültürü tekniği ile embriyolar büyütüldü. 48 saatlik kültür periyodu sonunda folik asit'in (1 mmol-2 mmol) hipoksik embriyolar üzerine etkisi morfolojik olarak değerlendirildi. Kontrol grubu ile hipoksi grubu morfolojik parametreleri karşılaştırıldığında kontrol grubu gelişimini tamamladığı, hipoksi grubunun ise gelişiminin yeterli olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
EFFECT ON FOLIC ACID EMBRYO DEVELOPMENT IN HYPOXIC EMBRYO CULTURE Ertuğrul DAĞLI Erciyes University, Department of Anatomy MS. Thesis, June 2018 Advisor: Dr. Öğr. Üyesi Mehtap NİSARİ ABSTRACT There must be enough oxygen in the living organisms to allow growth and division to proceed smoothly. Hypoxia occurs when oxygen is inadequate. In the early embryonic period, the exposure of the living organism to hypoxia causes many anomalies or live organisms to die. As a result of hypoxia, oxidative stress occurs due to accumulation of free radicals. Antioxidant is a substance that prevents free radicals from accumulating in the environment. Folic acid is an antioxidant that has important roles in metabolism. It is seen that the use of folic acid in the literature survey is congenital and the neural tube defect is reduced. In this study, the effects of folic acid on embryo development in hypoxic embryo culture were investigated. Wistar albino (150-250 gr) pregnant rats were used in this study. Embryonal dissection was performed at 9.5. days of gestation. Embryos were grown by in vitro embryo culture technique. After 48 hours of culture period, the effect of folic acid (1mmol-2mmol) on hypoxic orders was evaluated morphologically. The morphological parameters of the hypoxia group were compared with the control group. It was seen that the development of group control was complete, the development of group hypoxia was not enough.