İnfertil kadınlara uygulanan bilişsel davranış terapisi (BDT) ile göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) tekniklerine dayalı eğitim programlarının infertiliteden etkilenme, travma sonrası stres bozukluğu ve psikolojik büyümeye etkisi
The effect of training programs based on cognitive behavioral therapy (CBT) and eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) techniques applied to infertile women on affecting infertility, post traumatic stress disorder and psychological growth
  1. Tez No: 747538
  2. Yazar: ZEYNEP BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Araştırma, infertil kadınlara uygulanan BDT ile EMDR tekniklerine dayalı eğitim programlarının infertiliteden etkilenme, travma sonrası stres bozukluğu ve psikolojik büyümeye etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Mayıs 2021- Ağustos 2022 tarihleri arasında Malatya il merkezinde bulunan Gözde Akademi Hastanesi Tüp Bebek Ünitesinde polikliniğe başvuru yapan 90 infertil kadın ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (30 BDT, 30 EMDR, 30 Kontrol). Araştırmada verilerin elde edilmesi Kişisel Bilgi Formu, SUDS, VoC, İEÖ, OEÖ ve TSBE kullanıldı. Deney gruplarında (BDT ve EMDR) yer alan kadınlara araştırmacı tarafından uygulanan girişim 3 haftada 6 oturumda tamamlandı. Deney ve kontrol grubundaki kadınlara ön test uygulandıktan 3 hafta sonra SUDS, VoC, OEÖ, İEÖ ve TSBE son test verilerini elde etmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effects of cognitive behavioral therapy and eye movement desensitization and reprocessing training programs applied to infertile women on infertility, post-traumatic stress disorder and psychological growth. Material and Method: The study was carried out in a randomized controlled manner with 90 infertile women who applied to the outpatient clinic at Gözde Akademi Hospital IVF Unit in Malatya city center between May 2021 and August 2022 (30 CBT, 30 EMDR, 30 control). Personal information form, SDUS, VoC, IDS, IES-R, and PTGI were used to obtain data in the study. The intervention applied by the researcher to the women in the experimental group (CBT and EMDR) was completed in 3 weeks. After 3 weeks, SUDS, VoC, IDS, IES-R and PTGI were administered to the women in the experimental and control groups as posttests.