İnfertil kadınlara uygulanan motivasyonel görüşmelerin infertiliteden etkilenme, öz yeterlik ve stresle başa çıkmaya etkisi
The effect of motivational interviews applied to infertile women on affected by infertility, self-efficacy and coping with stress
- Tez No: 954646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KARATAŞ OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma infertil kadınlara uygulanan motivasyonel görüşmelerin infertiliteden etkilenme, öz yeterlik ve stresle başa çıkmaya etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine tedavi amaçlı başvuran infertil kadınlar ile randomize kontrollü olarak yürütülmüştür (46 Müdahale,46 Kontrol). Verilerin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, İnfertilite Etkilenme Ölçeği (İEÖ), İnfertilite Öz-Yeterlik Ölçeği- Kısa Formu (İÖYÖ) ve İnfertilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği (İSBÇÖ) kullanılmıştır. Müdahale grubuna dahil edilen infertil kadınlara düzenli aralıklarla (haftada bir) yapılan ve dört oturumdan oluşan motivasyonel görüşme gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda bulunan infertil kadınlara girişim yapılmamıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the effects of motivational interviews applied to infertile women on being affected by infertility, self-efficacy and coping with stress. The study was conducted in a randomized controlled trials with infertile women who applied to Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital Gynecology and Pediatrics Annex Building for treatment between January 2024 and June 2024. With power analysis, the sample number was calculated as 92 infertile women (Intervention 46, Control 46). Personal Information Form, Infertility Distress Scale (IDS), Infertility Self-Efficacy Scale-Short Form (ISE-SF) and Coping with the Infertility Stress Scale (CISS) were used to obtain the data. Infertile women included in the intervention group were given motivational interviews at regular intervals (once a week) consisting of four sessions. No intervention was performed on infertile women in the control group. Descriptive statistics, pearson chi-square test, and t-test for dependent and independent groups were used in data analysis.