Covid-19 pandemisinde üniversite öğrencilerinin anksiyete, depresyon ve uyku kalitesinin incelenmesi
The investigation of relationship between anxiety, depression and sleep quality in college students during covid-19 pandemic
- Tez No: 747563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Anksiyete, yaklaşan olumsuz olaylara karşı hazırlıklı olma ile ilişkili geleceğe yönelik bir ruh halidir. Depresyon; çoğunlukla üzüntü ve öfke gibi duyguların eşlik ettiği, kişinin gündelik yaşantısındaki işlevselliği bozan bir duygu durum bozukluğudur. Uyku kalitesi ise kişinin uyandıktan sonra kendini zinde, formda ve yeni bir güne kendini hazır hissetmesidir. Pandeminin önlenmesi ve korunması bakımından sosyal izolasyon ve sosyal mesafenin korunması gerekliliği sebebi ile anksiyete ve depresyonu olumsuz etkilemiş ve uyku kalitelerinde bozulmalara sebep olmuştur. Covid-19 pandemisinde okullara ara verilmesi, sosyal izolasyon, evde daha çok vakit geçirme, online (çevirimiçi) eğitime geçiş gibi durumlar genç yetişkinlerin karmaşık durumlar ve duygular yaşamasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, covid-19 pandemisinde üniversite öğrencilerinin anksiyete, depresyon ve uyku kaliteleri arasındaki ilişki araştırılıp, nicel bulgularla ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemini İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi lisans ve lisansüstü eğitimde bulunan öğrenciler oluşturmakta olup, 18-30 yaş arası 278 genç yetişkinden oluşmaktadır. Katılımcılara demografik bilgi formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği verilmiştir. Mevcut araştırma, Covid-19 pandemisinde, uyku kalitesi, depresyon ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkileri genç yetişkinler örnekleminde ortaya koymak için ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Bu çalışma kapsamında betimsel istatistikler için ortalama, standart sapma, basıklık ve çarpıklık değerlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası ortalama farklarının değerlendirilmesinde ise bağımsız örneklemler için t-Testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde ise Pearson Korelasyon Katsayısı ile Regresyon analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM Spss 25 paket programı ile test edilmiştir. Araştırmanın tümünde istatistiksel anlamlılık için .05 düzeyi alınmıştır. Sonuç olarak, uyku süresinin depresyon ve kaygı düzeyini düşürdüğü; diğer alt alanlardan alınan puanların ise depresyon ve anksiyete düzeylerini arttırdığı ifade edilebilir. Açıklanan varyanslar değerlendirildiğinde ise, uyku kalitesinin anksiyetede açıkladığı varyansın depresyona göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a future-oriented mood associated with being prepared for upcoming negative events. Depression; it is a mood disorder that is often accompanied by emotions such as sadness and anger, which disrupts the functionality of the person's daily life. Sleep quality is the feeling of being fit, fit and ready for a new day after waking up. Due to the necessity of maintaining social isolation and social distance in terms of prevention and protection of the pandemic, it negatively affected anxiety and depression and caused deterioration in sleep quality. Situations such as taking a break from schools, social isolation, spending more time at home, and transitioning to online education in the Covid-19 pandemic have caused young adults to experience complex situations and emotions. The relationship of anxiety, depression, sleep quality of university students in the covid-19 pandemic was investigated and presented with quantitative findings. Participants in the research undergraduate, graduate students at Istanbul Gelişim University and Tekirdağ Namık Kemal University, and it consists of 278 young adults between the ages of 18-30. Demographic information form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory were given to applicant. The current research was conducted in accordance with the relational screening model to reveal the relationships between sleep quality, depression and anxiety level in a sample of young adults during the Covid-19 pandemic. In this study, mean, standard deviation, kurtosis and skewness values were used for descriptive statistics. In the evaluation of mean differences, t-Test was used for independent instances. Regression analysis technique with Pearson Correlation Coefficient was used to evaluate the relations between variables. The data collected within the scope of the research were tested with the IBM Spss 25 package program. A level of .05 was taken for statistical significance in the entire study. As a result, it was found that the duration of sleep decreased the level of depression and anxiety; it can be stated that the scores obtained from other sub-domains increase the levels of depression and anxiety. When the explained variances were evaluated, it was observed that the variance explained by sleep quality in anxiety was higher than in depression.