Correlation between knowledge and behaviour with covıd-19 health protocol compliance for adolescents in al-kenaniyah junior and senior high school, East Jakarta, Indonesia 2022
Al-kenaniah ortaokul ve lisedeki ergenler için COVID-19 sağlık protokolüne uyum ile bilgi ve davranış arasındaki ilişki, Doğu Jakarta, Endonezya 2022
- Tez No: 747598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ARIK TAŞYIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
COVID-19, hem bireysel sağlık hem de diğer toplulukların sağlığı için tehlikeli olma potansiyeline sahiptir. COVID-19, ortaya çıkışından bu yana neredeyse tüm insan nüfusunu etkiledi. Ergenler ve genç yetişkinler özellikle sosyal mesafe ile virüsün yayılmasını amaçlayan tedbirlere karşı düşük uyumlu olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, ergenlerin COVID-19 sağlık protokolüne uyumunun sosyo-demografik özelliklerini, bilgi ve davranışlarını değerlendirmektir. Bu çalışma aynı zamanda ergenlerin sosyodemografik özellikleri, bilgi ve davranışları ile sağlık protokolüne uyumu arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Ki-Kare testi kullanılarak bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında tek değişkenli ve çift değişkenli analizlerin yapıldığı kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışmayı toplam 327 öğrenci takip etmektedir. Bu çalışmada ergenler sosyodemografik (yaş, cinsiyet ve eğitim) bilgi, önleyici davranışa ilişkin davranışlar ve COVID-19 sağlık protokolüne uygunluk konularında görüşülmüştür. Bu çalışmadaki ergenlerin çoğu, COVID-19'un önlenmesi açısından düşük bilgi ve davranışa sahip görünmektedir. Ergenlerin çoğunluğu COVID-19 sağlık protokollerini takip etmiyor. Veriler SPSS 26 programı kullanılarak analiz edildi. Bu çalışmanın sonucu, beş bağımsız değişkenden üçünün sağlık protokolüne uyum, cinsiyet (P değeri 0,002), bilgi (P değeri 0,001) ve davranış (P değeri 0,000) ile anlamlı bir korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. Anatar kelimeler: COVID-19, Ergenler, Davranış, Sağlık Protokolü Uyumu
Özet (Çeviri)
COVID-19 has the potential to be dangerous both individual health and the health of other communities. COVID-19 has affected nearly the entire human population since its emergence. Adolescents and young adults have been identified as a potentially low-compliance group with preventative measures aimed at curbing the virus's spread especially with social distancing measures. The purpose of this study evaluate the socio-demographic characteristics, knowledge, and behaviour of adolescent COVID-19 health protocol compliance. This study also to investigate whether there is correlation between adolescents sociodemographic characteristic, knowledge and behaviour with health protocol compliance. This research is a cross-sectional study with univariate and bivariate analysis between independent and dependent variables using the Chi-Square test. A total of 327 students follow this study. In this study, adolescents were interviewed on sociodemographic (age, gender and education), knowledge and behaviour related to preventive behaviour and COVID-19 health protocol compliance. Most of adolescents in this study seem to to have low knowledge and behavior in terms COVID-19 prevention. Majority of adolescents not following COVID-19 health protocols. The data were analyzed by using SPSS 26 program. The result of this study shows that three of the five independent variables have a significant correlation with health protocol compliance, with gender (Pvalue 0.002), knowledge (Pvalue 0.001) and behaviour (Pvalue 0.000). Key Words : COVID-19, Adolescents, Behaviour, Health Protocol Compliance