Kerkük il merkezinde bulunan çevre yolu güvenliği ve geometrik standartlarının incelenmesi
Investigation of ring road safety and geometric standards in Kirkuk provincial center
  1. Tez No: 747615
  2. Yazar: MOHAMMED FADHIL TAWFEEQ TAWFEEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karayolları ülkemizde en popüler ulaşım şeklidir. Karayolu tercihinin yüksek olması araç sayısının artmasına ve dolayısıyla trafik yoğunluğunda artışa neden olmaktadır. Trafik yoğunluğundaki artış trafik kazalarının yaşanmasına neden olmaktadır. Yol güvenliğinde iyileştirilme, trafik kazalarını ve kazalardan kaynaklanan kayıpları azaltacaktır. Irak İstatistik Bürosu'na göre trafik kazalarına yol açan faktörler arasında yol faktörü neredeyse yok denebilecek kadar düşüktür. Fakat gelişmiş ülkelere baktığımızda yol faktörlerine bağlı kaza oranlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Meydana gelen kazalarda yol kaynaklı kusurların tespiti, istatistiklere yansıyan diğer faktörleri de azaltacaktır. Bu çalışma, Kerkük'ün merkezindeki yol geometri standartlarını ve yol güvenliğini araştırarak, incelenen ve ters yatay kavislere sahip olan yollarda en düşük geometrik standartlara sahip iki bölümü tanımlamaktadır. Materyaller yol kesiminin ilgili kurumlarından temin edilmiştir. Proje tarafından belirlenmiş yol kesit verileri (mühendislik hızı, yatay kurp yarıçapı, geçiş eğrisi, yatay kurp uzunluğu, çıkma, eğim, düşey kurp uzunluğu elde edilir. Projedeki değerlerin uygulamadaki değerlerden farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için saha çalışmaları da yapılmıştır. Saha gezisi sırasında belirlenen bölümlerde güncel bir yol haritası temin edilmiştir. Elimizde bulunan bu harita ile projede yer alan değerler karşılaştırılmıştır. Veriler farklı ise, mevcut değer kabul edilmiştir. Ulaşılan değerler geometrik standart tablo ile karşılaştırılmıştır. Geometrik standart tabloda düz kesitler dikkate alınmıştır. Yol bölümlerinin belirlenmesi için geometrik kriterler tespit edildikten sonra, ilgili kurumlardan bu yol bölümlerine ilişkin dört yıllık trafik kazası verileri elde edilmiştir. Trafik kazası oluşum kalıpları ile geometrik kriterler arasındaki ilişki incelenmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Highways are the most popular mode of transportation in our country. High road preference causes an increase in the number of vehicles and thus an increase in traffic density. The increase in traffic density causes traffic accidents. Improvement in road safety will reduce traffic accidents and casualties. According to the Iraqi Bureau of Statistics, the road factor is almost non-existent among the factors that cause traffic accidents. However, when we look at developed countries, we see that accident rates due to road factors are high. Detection of road-related defects in the accidents that occur will also reduce other factors reflected in the statistics. This study investigates the road geometry standards and road safety in the center of Kirkuk and identifies the two sections with the lowest geometric standards on the roads with opposite horizontal curves. The materials were obtained from the relevant institutions of the road section. Road section data (engineering speed, horizontal curve radius, transition curve, horizontal curve length, bulge, slope, vertical curve length) determined by the project are obtained. Field studies were also carried out to determine whether the values in the project differ from the values in practice. In the sections determined during the field trip an up-to-date road map was provided. The current map and the values in the project were compared. If the data were different, the current value was accepted. The obtained values were compared with the geometric standard table. Straight sections were taken into account in the geometric standard table. After the geometric criteria were determined for the determination of road sections Four-year traffic accident data related to these road sections were obtained from the relevant institutions.The relationship between traffic accident formation patterns and geometric criteria was examined and the results were presented.