Ortaöğretim matematik öğretmenlerinin matematik değerler algısı: Antalya ili örneği
Mathematics values perception of secondary school mathematics teachers: The case of Antalya province
  1. Tez No: 747631
  2. Yazar: HAKKI ALACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada 2021-2022 eğitim öğretim yılında Antalya ili ortaöğretim kurumlarında görev yapan 335 matematik öğretmenine Durmuş ve Bıçak tarafından geliştirilen matematik ve matematik eğitimi değerler ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmayı desteklemek için 15 matematik öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Matematik değerleri literatürde; genel eğitimsel değerler, matematik eğitimi değerleri ve matematiksel değerler olarak 3 kategoriye ayrılmıştır. Matematiksel değerler farklı sosyal çevre ve kültürlerde yaşayan matematikçiler aracılıyla üretilen matematiksel değerlerdir. Bu çalışmada ise matematik değerlerini Pozitivist ve Oluşturmacı olarak 2 ana kategoriye ayrılmıştır. Pozitivist değerler anlatırken Geleneksel eğitim; "istendik davranışları kazandırma'' şeklinde tanımlanmaktadır. Oluşturmacı değerler, öğrenci bir bilgiyi öğrenirken sahip olduğu bilgi ve düşüncelerinden yola çıkarak yeni bilgiyi bulması olarak tanımlanmaktadır. Öğretmenlerin matematik değerleri hakkındaki düşüncelerinin neler olduğunu belirlemek için karma yöntem, araştırma modellerinden zenginleştirilmiş desen (yakınsayan paralel karma desen-concurrent triangulation design) kullanılmıştır. Zenginleştirilmiş desen; araştırmacılar nicel ve nitel verileri aynı zamanda birlikte toplamakta ve sonuçların bir bütün içerisinde değerlendirilmiştir. Nicel çalışma olarak öğretmenlerin matematik ve matematik değerlerine algısını ölçmek için Durmuş ve Bıçak (2006) tarafından geliştirilmiş olan 5'li likert formatında hazırlanan 24 maddelik ölçek kullanılmıştır. Nitel çalışma ise 8 soruluk görüşme formu uygulanmıştır. Hesaplanan değerlere göre ölçeğin iç güvenirlik katsayısı (cronbach alfa) ölçek genelinde ve alt boyutlarında oldukça güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek boyutları ve genelinde görüşleri arasındaki farklılığa ilişkin bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (anova) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mathematics and mathematics education values scale developed by Durmuş and Bıçak was applied to 335 mathematics teachers working in secondary schools in Antalya province in the 2021-2022 academic year. To support this study, semi-structured interviews were conducted with 15 mathematics teachers. Mathematical values are divided into 3 categories as general educational values, mathematics education values and mathematical values in the literature. Mathematical values are produced by mathematicians living in different social environments and cultures. In this study, mathematical values are divided into 2 main categories as Positivist and Constructivist. Traditional education while explaining positivist values; It is defined as“gaining desired behaviors”. Constructivist values are defined as students' finding new information based on their knowledge and thoughts while learning a piece of information. Mixed method and enriched design from research models were used to determine what the teachers' thoughts about mathematical values were. Enriched pattern; researchers collects quantitative and qualitative data together at the same time and the results were evaluated as a whole. As a quantitative study; to measure teachers' perception of mathematics values, a 24-item scale prepared in a 5-point likert format developed by Durmuş and Bıçak (2006) was used. In the qualitative study, an 8-question interview form was applied. According to the calculated values, it was concluded that the internal reliability coefficient (Cronbach's alpha) of the scale was quite reliable in the scale and in its sub-dimensions. Independent sample t-test and one-way analysis of variance (anova) were performed regarding the difference between the scale dimensions and overall views.