Metastatik kolorektal kanserli hastalarda anti-EGFR yanıtınıpredikte eden faktörler
Factors that predict anti-egfr response in patients with metastatic colorectal cancer
  1. Tez No: 945731
  2. Yazar: BUĞRA UMUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Kolorektal kanserler tüm dünyada görülen en sık kanserlerden biri olup önemli mortalite nedenlerinden biri olarak da görülmektedir. Patogenezinde ise RAS(Rat sarkoma) mutasyonu önemli rol oynamaktadır. RAS mutasyonu, anti EGFR (Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü) monoklonal antikorlara doğal dirençli olup RAS wild tip olan vakalarda da anti-EGFR tedavi yanıtı farklılık göstermektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı; RAS wild tip metastatik kolorektal kanserli hastalarda anti-EGFR monoklonal antikor tedavilerinin yanıtını predikte eden faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji kliniğinde 2007-2024 yılları arasında takip edilen tanı anında veya tanıdan sonra metastaz gelişen RAS wild tip metastatik kolorektal kanser tanısı alan 18 yaş ve üstü toplam 314 erkek ve kadın hasta çalışmaya ardışık olarak dahil edilmiştir. Hastaların anamnez, fizik muayene, laboratuvar verileri ve demografik verileri taranmıştır. Hastalarda cevap değerlendirmesinde hastalara yapılan bilgisayarlı tomografi(BT), manyetik rezonans(MR) ve pozitron emisyon tomografisi(PET-BT) gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Retrospektif olarak veriler toplanmış olup analizleri ise bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 versiyonlu program aracılığı ile yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada anti-EGFR ajanlara bağlı gelişen akneiform döküntü varlığının hem metastatik sağkalıma hem de progresyonsuz sağkalıma etkili olduğu bulunmuştur (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
Introduction: Colorectal cancer is one of the most common cancers seen worldwide and is also seen as one of the major causes of mortality. RAS (Rat sarcoma) mutation plays an important role in its pathogenesis. RAS mutation is naturally resistant to anti-EGFR (Epidermal Growth Factor Receptor) monoclonal antibodies, and anti-EGFR treatment response varies in cases with RAS wild type. Aim: The aim of this study was to determine the factors that predict response to anti-EGFR monoclonal antibody treatments in patients with RAS wild type metastatic colorectal cancer. Materials and Methods: A total of 314 consecutive male and female patients aged 18 years and over who were diagnosed with RAS wild type metastatic colorectal cancer at the time of diagnosis or after metastasis developed at the Medical Oncology Clinic of Erciyes University Faculty of Medicine between 2007-2024 were included in the study. The anamnesis, physical examination, laboratory data and demographic data of the patients were scanned. Imaging methods such as computerized tomography (CT), magnetic resonance (MR) and positron emission tomography (PET-CT) were used in the evaluation of response in the patients. Data were collected retrospectively and their analyses were performed in a computer environment using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 22.0 program. Results: In this study, it was found that the presence of acneiform rash developing due to anti-EGFR agents was effective on both metastatic survival and progression-free survival (p=