N-karbamoilmaleamik asit içeren yeni tür ko- ve ter- polimerlerin sentezi, modifikasyonu ve karakterizasyonu
Synthesis, modification and characterization of new type co- and ter- polymers containing N-carbamoylmaleamic acid
  1. Tez No: 747669
  2. Yazar: TUĞBA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada; N-Karbamoilmaleamik Asit içeren yeni tür ko- ve ter- polimerler sentezlenmiş, elde edilen bu ürünlerin volumetrik olarak asit sayıları ile limit viskozite katsayıları, titrimetrik yöntemle Kohezif Enerji Yoğunluğu (KEY) değerleri hesaplanmıştır. Sentezlemiş olan polimer türlerinin FT-IR ve 1H-NMR spektroskopileri ile yapıları aydınlatılmış, polimer bileşimindeki monomerlerin mol fraksiyonları %NCMA miktarları hesap edilmiş ve spektroskopik olarak hesaplanan %NCMA miktarlarıyla kıyaslanmıştır. Sentezlenmiş olan ko- ve ter- polimerler; Poli(Etilen glikol) (PEG), Asetil Salisilik Asit (ASA) ve Parasetamol ile modifiye edilmiş, volumetrik olarak asit sayıları ve spektroskopik olarak FT-IR ve 1H-NMR ile yapıları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; New types of co- and ter- polymers containing N-Carbamoylmaleamic Acid were synthesized, and volumetric acid numbers, limit viscosity coefficients, and Cohesive Energy Density (KEY) values of these products were calculated by titrimetric method. The structures of the synthesized polymer types were elucidated by FT-IR and 1H-NMR spectroscopy, the mole fractions of the monomers in the polymer composition were calculated and compared with the spectroscopically calculated %NCMA amounts. Synthesized co- and ter- polymers; They were modified with Poly(Ethyleneglycol) (PEG), Acetyl Salicylic Acid (ASA) and Paracetamol, their acid numbers were characterized by volumetric and their structures were characterized spectroscopically by FT-IR and 1H-NMR.