Beyond the Law of the Nation-State: an Inquiry into the Theory of Legal Pluralism and Societal Law
Ulus-Devlet Hukukunun Ötesinde: Hukuki Çoğulculuk Teorisi ve Toplumsal Hukuk Üzerine Bir İnceleme
  1. Tez No: 747715
  2. Yazar: MUSTAFA YAYLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBASTİANO MAFFETONE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: LUISS Guido Carli University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hukuki Çoğulculuk, sosyal bilimciler tarafından ampirik deneyimlerine dayalı olarak geliştirilen bir teoridir. Bu teori everilerek, yasal normların yegane üreticisi olarak mevcut egemen, ulus-devlet hukuku kavramına karşı bir tür duruş haline gelmiştir. Bununla birlikte, bu kuramın analitik boşlukları nedeniyle hukuki alanda kullanılması eleştirellere maruz kalmıştır. Dolayısıyla, bu tezde hukuk çoğulculuk kavramını analiz ederek geliştirmeyi amaçladım. Amacım, hukuk çoğulcu kavramını hukuki alanında kullanılışını elverişli hale getirmektir. Yeterince kapsamlı olmayan Hukuk Çoğulcu kavramının, hem hukuk normlarını hem de onu barındıran kurumsal-örgütsel çerçeveyi de içeren bir kurama dönüştürmeyi amaçladım. Kısacası, Hukuk Çoğulcu kavramının sadece hukuki normlardan ibaret olmayıp, ayrıca geniş çerçeveyi kapsayarak, siyasi-kurumsal sistemi de ekleyerek, kapsamlı bir kuram oluşturmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Legal Pluralism is a theory that is developed by social scientists based on their empirical experience İn the field, which concerns the existence of diversive legal system or legal normative frameworks. Gradually this theory developed further into a kind stand off against the existent dominant concept of nation-statelaw, as the sole generator of legal norms. Nevertheless, their attempt is ill-faded because of its analytical lacuna. This is why I will analyse this concept of legal pluralism, and develop it in such a way that it can be employed for political ends as well. The aim is to achieve a concept of Legal Pluralism, which is comprehensive enough so it can include both legal norms as well as the institutional-organizational framework which accommodates it. Moreover, while identifying diversive legal systems, I will argue than one has to take the social unit into account, since law is embedded in the whole overarching institutional-organizational framework of the social unit.