Obezitenin atrofik gastrit, helicobacter pylori gelişimine ve gastrik biyomarkırların plazma düzeylerine etkisinin noninvaziv yöntem olan GastroPanel® testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of obesity on the development of atrophic gastritis, helicobacter pylori and the plasma levels of gastric biomarkers with the non-invasive GastroPanel® test
- Tez No: 747728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünyada nerede ise pandemi haline gelen obezite, başta kardiyovaskuler sistem olmak üzere birçok sistemi etkileyen önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Daha önce yapılan çalışmalarda obezitenin gastroözofagial reflü başta olmak üzere gastorintestinal sistem üzerine etkileri kanıtlanmıştır. Fakat obezitenin atrofik gastrit (AG) ve Helicobacter pylori (H. Pylori) gelişimine ve pepsinojen I (PG-I), pepsinojen II (PG-II) ve gastrin-17b (G17b) gibi gastrik biyomarkırlar düzeyine etkisi ile ilgili çalışmalar az sayıda olup sonuçları çelişkilidir. GastroPanel® testi; kanda Helicobacter pylori antikoru (IgG), PG-I, PG-II ve G17b düzeyini saptayan ve özel bir yazılım programı ile bu sonuçları kullanarak başta AG olmak üzere mide patolojilerini tespit eden non-invaziv bir testdir. Çalışmaya herhangi bir kronik hastalığı olmayan, dispeptik semptomları olan toplam 80 kişi dahil edilmiştir. Bu kişilerin 25'i vücut kitle indeksi (VKİ) 18,5 ile 25 arasında olan sağlıklı kontrol grubunu oluştururken, 55'i de VKİ 30'un üzerinde olan hasta grubunu temsil etmektedir. Obeziteli hastalar ile kontrol grubu arasında GastroPanel® test sonuçlarına bakıldığında G17b, PG-I ve PG II düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca gruplar arasında atrofik gastrit (AG) ve Helicobacter pylori (H. Pylori) mevcudiyeti benzer oranlardadır. H.pylori pozitif olan hastalarla H. pylori negatif olan hastaların GastroPanel®test sonuçlarına bakıldığında tüm parametrelerin önemli ölçüde değiştiği gözlendi. GastroPanel® testi ile yaptığımız bu çalışmada obezitenin AG, H. Pylori gelişimine ve gastrik biyomarkırlarlar düzeyine etkisinin olmadığı görülmüştür. Fakat aldığımız hasta sayısının az olması ve genç hasta grubunun alınması, 6 morbid obez bireylerin alınmaması çalışmamızın zayıf yönleridir. Bunları da kapsayacak şekilde daha fazla sayıda obez bireylerin alındığı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obesity, which has almost become a pandemic in the world, is an important cause of morbidity and mortality affecting many systems, especially the cardiovascular system. In previous studies, the effects of obesity on the gastrointestinal system, especially gastroesophageal reflux, have been proven. However, studies on the effects of obesity on the development of atrophic gastritis (AG) and Helicobacter pylori (H. Pylori) and on the level of gastric biomarkers such as pepsinogen I (PG-I), pepsinogen II (PG-II) and gastrin-17b (G17b) are few and the results are contradictory. GastroPanel® test; It is a non-invasive test that detects Helicobacter pylori antibody (IgG), PG-I, PG-II and G17b levels in the blood and detects gastric pathologies, especially AG, by using these results with a special software program. A total of 80 people with dyspeptic symptoms without any chronic disease were included in the study. While 25 of these individuals constitute the healthy control group with a body mass index (BMI) between 18.5 and 25, 55 represent the patient group with a BMI above 30. Considering the GastroPanel® test results between the obesity patients and the control group, no statistically significant difference was found between G17b, PG-I and PG II levels. In addition, the presence of atrophic gastritis (AG) and Helicobacter pylori (H. Pylori) was similar between the groups. When the GastroPanel®test results of H. pylori positive patients and H. pylori negative patients were examined, it was observed that all parameters changed significantly. 8 In this study we conducted with the GastroPanel® test, it was observed that obesity had no effect on the development of AG, H. Pylori and the level of gastric biomarkers. However, the small number of patients we received, the young patient group, and the absence of morbidly obese individuals are the weaknesses of our study. There is a need for further studies involving larger numbers of obese individuals, including these.