The effect of melatonin on blood testis barrier integrity to rats fed with high fat diet: Morphological and biochemical investigation
Yüksek yağlı diyet ile beslenen sıçanların kan testis bariyer bütünlüğü üzerine melatoninin etkisi: Morfolojik ve biyokimyasal çalışma
  1. Tez No: 599939
  2. Yazar: NİLSU ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ARBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek yağlı diyetle beslenmiş sıçanlarda ekzojen olarak verilen melatoninin testis dokusunun morfolojisi ve oksidatif stres belirteçleri üzerine etkisi bu çalışmada morfolojik ve biyokimyasal yöntemler eşliğinde incelenmiştir. 32 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan 14 hafta boyunca standart (STD grubu; %6 yağ içeren yem) veya yüksek yağlı yem (YYD grubu; %45 yağ içeren yem) ile beslendi. STD ve YYD gruplarını oluşturan deney hayvanlarının yarısının içme sularına melatonin (25µg/mL) eklendi (STD+MEL ve YYD+MEL grupları). On dört haftanın bitiminde derin anestezi altında tüm gruplardan alınan testis dokuları ışık mikroskopisi ve biyokimyasal analizlere yönelik olarak hazırlandı. Hematoksilen-eozin (H&E) ve Periyodik asit- Schiff (PAS) boyamalarını takiben histopatolojik skorlama sonrası seminifer tübüller normal, regresif, dejeneratif ve atrofik olarak değerlendirildi. Doku örneklerine ayrıca ZO-1 ve TUNEL immünhistokimyası uygulandı. Testis dokuları biyokimyasal olarak malondialdehid, glutatyon, IL-6 ve TNF-α ve SOD kriterleri bazında incelenirken, serumda testosteron, glukoz, trigliserid, FSH, LH ve leptin seviyeleri belirlendi. Hayvan ağırlıkları deney süresince düzenli olarak tartılarak tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Histopatolojik skorlama bazında STD ve STD+MEL gruplarında normal seminifer tübül morfolojisi gözlenirken, YYD grubunda regresif ve dejeneratif tübül sayısında artış, bazal membranda bozulma ve seminifer tübül lümeninde çok fazla döküntü hücresi izlendi. YYD+MEL grubunda ise normale yakın seminifer tübül morfolojisi gözlendi. ZO-1 immünreaktivitesi STD ve STD+MEL grubunda yüksek pozitif olarak izlenirken, YYD grubunda immünreaksiyon azalmıştı. ZO-1 immünreaktivitesi YYD+MEL grubunda orta şiddette izlendi. STD, STD+MEL ve YYD+MEL gruplarında TUNEL pozitif hücre sayısı YYD grubuna kıyasla daha azdı. YYD grubunda, glukoz, trigliserid, MDA ve leptin seviyesinde artış görülürken, GSH seviyesinde ve SOD aktivitesinde, FSH, LH ve testosteron seviyelerinde ise azalma görüldü. YYD+MEL grubunda ise YYD grubuna kıyasla tüm bu histolojik ve biyokimyasal bulguların düzeldiği gözlendi. Sonuç olarak, obezitenin oksidan bir etki oluşturarak, seminifer tübül yapısını bozduğu, melatoninin ise obezite sonucu oluşan hasarı, oluşan reaktif oksijen türevlerini azaltma yolu ile düzelttiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of exogenously administered melatonin in high-fat diet has been investigated on the basis of morphology and oxidative stress markers of testis tissue by morphological and biochemical methods. Thirty-two Wistar albino male rats were fed with standard (STD group; a diet containing 6% fat) or high-fat diet (HFD group; a diet containing 45% fat) for 14 weeks. Melatonin (25µg/mL) was added to the drinking water of half of the experimental animals constituting the STD+MEL and HFD+MEL groups. Animals were weighed regularly during the experiment and all data were analyzed statistically. At the end of the 14th week, testis tissues were removed under deep anesthesia from all groups and processed for light microscopical and biochemical analysis. Following hematoxylin-eosin (H&E) and periodic acid-Schiff (PAS) stainings, seminiferous tubules were scored as normal, regressive, degenerative and atrophic. Immunohistochemistry for ZO-1 and TUNEL were also applied to the tissue samples. Testis tissues were examined biochemically by using malondialdehyde, glutathione, IL-6 and TNF-α and SOD criteria. In addition, testosterone, glucose, triglyceride, FSH, LH, and leptin levels were determined in blood serum samples. Based on the histopathological scoring, regular seminiferous tubule morphology was observed in STD and STD+MEL groups. Increased number of regressive and degenerative tubules, impairment of basement membrane, and significant cell debris in the lumen of the seminiferous tubule were among the important morphological findings HFD group. Seminiferous tubules showed normal tubular morphology in HFD+MEL group. While ZO-1 immunoreactivity was higher in STD, STD+MEL and HFD+MEL groups, HFD group showed a weak ZO-1 immunoreactivity. TUNEL positive cell number was less in STD, STD+MEL, HFD+MEL compared to HFD group. In HFD group, a prominent increase in glucose, triglyceride, MDA, leptin levels and a significant decrease in GSH, FSH, LH and testosterone levels including SOD activity, were observed. In HFD+MEL group, all these histological and biochemical findings seemed to be ameliorated compared to the HFD group. In conclusion, this study shows that obesity deteriorated seminiferous tubule structure by causing oxidant effect, and melatonin was ameliorated testis degeneration by reducing reactive oxygen species.