Şinşilla (chinchilla lanigera) kalplerinde atrioventriküler kapakların ve intraventriküler yapıların makroanatomik incelenmesi
Macroanatomical investigation of atrioventricular valves and intraventricular structures in chinchilla (chinchilla lanigera) hearts
- Tez No: 747777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAKURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yapılan bu çalışmada 20 adet chinchilla kalbinde atrioventriküler kapaklar ve intraventriküler yapılar makroanatomik olarak incelenmiştir. Kalpler %10 formalinde tespit edildikten sonra stereo mikroskobu altında incelenerek bulguları toplanarak kaydedilmiştir. Fuji Film Finepix fotoğraf makinası kullanılarak bulgular görselleştirilmiştir. Valva atrioventricularis dextra'nın, cuspis septalis, cuspis parietalis ve cuspis angularis olmak üzere üç kapakçıklı, valva atrioventriculare sinistra'nın, cuspis septalis ve cuspis parietalis olmak üzere iki kapakçıklı olduğu belirlenmiştir. Kuspislerin serbest kenarından chordae tendineae'ların çıktığı ve m. papillaris'lere yapıştıkları tespit edilmiştir. Ventriculus dexter'de musculus papillaris subarteriosus, m. papillaris magnus ve mm. papillares parvi izlendi. Mm. papillares parvi'nin sayısı hayvandan hayvana 1 ile 3 arasında değişiklik gösterse de incelenen kalplerde sıklıkla 1 adet olarak kaydedildi. Şekillerinin ise genelde yassı bir şerit gibi olduğu belirlendi. Ventriculus sinister'de m. papillaris subauricularis ve subatrialis olmak üzere iki papiller kas kaydedildi. Bu iki kasın tüm kalplerde 1 adet bulunup çeşitli sayıda (2-5) kas koluna ayrıldıkları saptandı. Bazı kas kollarının ise direkt olarak kuspislerin serbest kenarına tutundukları kaydedildi. İncelenen kalplerin tümünde, papiller kaslardan çıkan chordae tendineae'ların her iki kuspis'e de tutundukları tespit edildi. M. papillaris subauricularis genel olarak konik şekilli (bazı kalplerde yassı bir silindir şeklinde), m. papillaris subatrialis ise genellikle silindir şeklinde olup ventriculus sinister'in dış duvarına yerleşik gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, atrioventricular valves and intraventricular structures were macroanatomically investigated in 20 chinchilla hearts. After the hearts were fixed in 10% formalin, they were examined under a stereo microscope, and findings were collected and recorded. Findings were visualized using the Fuji Film Finepix camera. It was determined that Valva atrioventricularis dextra has three leaflets, cuspis septalis, cuspis parietalis and cuspis angularis, and valva atrioventriculare sinistra has two leaflets, cuspis septalis and cuspis parietalis. It has been determined that chordae tendineae emerge from the free edges of the cuspis and adhere to the m. papillaris. Musculus papillaris subarteriosus, m. papillaris magnus and mm. papillaris parvi was observed in ventriculus dexter. mm. Although the number of papillaris parvi varies between 1 and 3 from animal to animal, it was often recorded as 1 in the hearts examined. It has been determined that their shape is often like a flat strip. Two papillary muscles, m. papillaris subauricularis and subatrialis, were observed in ventriculus sinister. It has been determined that these two muscles are found in 1 in all hearts and they are divided into a variety of (2-5) heads. It has been noted that some cuspids attach directly to the free edge of the cuspis. In all hearts examined, chordae tendineae originating from the papillary muscles were observed to attach to both cuspis. M. papillaris subauricularis was generally conical in shape (in some hearts a flat cylindrical shape), m. papillaris subatrialis was generally cylindrical and located on the outer wall of the ventriculus sinister.