Investigation of interactions of bentonite clay with some organic compounds and organic polymers
Bentonit kilinin bazı organik bileşikler ve organik polimerler ile etkileşimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 747791
  2. Yazar: ESPOIR VICTOR KWIHANGANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, kilin olası özelliklerini ve yapısal değişikliklerini analiz ederek bentonitin organik bileşikler ve organik polimerlerle etkileşimini amaçlamıştır. Deneylerde kullanılan bentonit, değiştirilebilen iyon sayısını artırmak için önce Na2CO3 ile zenginleştirilmiştir. Ardından gözenekli yapıyı ve yüzey alanını geliştirmek için mineral asitlerle (H2SO4, HCl) işlenmiştir. Asitle muamele edilmiş bentonit, maleik anhidrit (MAH), 1,4-bütandiol, stearik asit ve PVA (Poli(vinil alkol) gibi çeşitli organik moleküller ile etkileşime sokulmuştur. Na-bentonit (Na-MMT) ve onun modifiye edilmiş formların tabakalar arası mesafeleri XRD (X-Ray Difraction) kullanılarak belirlenmiştir. Atomik kompozisyonlarını anlamak için XRF (X-Ray Fluorescence) kullanılmıştır. Bentonit veya bentonitin organik moleküller/polimer ile termal davranışları TGA (Termogravimetrik Analiz) ile belirlenmiştir. Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi) yapıdaki değişiklikleri, etkileşimin doğasını ve ayrıca malzemelerin yapılarındaki bağların durumunu ve bağlanma yerlerini incelemek için kullanılmıştır. Sonuçlar, spektroskopik verilerdeki değişikliklerle başarılı bir etkileşim ve yapısal modifikasyonun gerçekleştiğini göstermiştir. Na-MMT modifikasyonu ve organik moleküllerle aşılaması, kilin yeni işlevselliğine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed at the interaction of bentonite with organic compounds and organic polymers by analyzing possible properties and structural changes in the clay. Bentonite used in the experiments was first sodium enriched with Na2CO3 to increase the number of exchangeable ions and then treated with mineral acids (H2SO4, HCl) to enhance the porous structure and surface area. Acid treated bentonite was interacted with various organic molecules such as maleic anhydride (MAH), 1,4-butanediol, stearic acid and a polymer PVA (Poly(vinyl alcohol). Na-bentonite (Na-MMT) and its modified forms' interlayer distances were determined using XRD (X-Ray Diffraction) while XRF (X-Ray Fluorescence) was used to investigate their atomic composition. The thermal behaviors of bentonite or bentonite with organic molecules/polymer were determined by TGA (Thermogravimetric Analysis). FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) was used to examine the changes in the structure, the nature of the interaction, as well as the state and binding sites of bonds in the structures of the materials. The results showed that a successful interaction and structural modification took place with changes in spectroscopic data. The Na-MMT modification and grafting with organic molecules contributed to the new functionality of the clay.