Düşey sarkan akustik panellerin ses yutuculuk özelliklerinin simülasyon yöntemiyle belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of sound absorption properties of vertically suspended acoustic baffles by simulation method
  1. Tez No: 747792
  2. Yazar: LEVENT ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir mimari mekânın iç akustik ortam kalitesi ve akustik konfor koşullarının sağlanmasında yalnızca gürültü denetimi prensiplerinden değil, ayrıca hacim akustiği çalışmalarından yararlanılmaktadır. Hacim akustiği iyileştirme çalışmaları sayesinde mekân içerisinde üretilen seslerin iç yüzeylerden yansımalar yaparak düzeyinin artması ve seslerin gürültüye dönüşmesi büyük ölçüde denetim altına alınabilmektedir. Bu açıdan, mekânların tavan yüzeyleri ses yutucu gereçlerin yerleştirilebileceği önemli bir yüzey alanı sağlamaktadır. Uluslararası literatürde“baffle”olarak isimlendirilen düşey sarkan akustik paneller, tavan yüzeyine en sık uygulanan malzemelerden biridir. Bu nedenle düşey sarkan paneller yalnızca akustik niteliklere göre değil, aynı zamanda mimari tasarım tercihlerine göre seçilmektedir. Hacim akustiği ve gürültü denetimine yönelik hesaplarda, iç yüzey gereçlerinin ses yutuculuk katsayılarının doğru ve hassas olarak alınması ve hesaplara yansıtılması, sonuçların güvenilirliği açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte, hacimlerin tavan yüzeylerinde sıklıkla kullanılan düşey sarkan akustik panellerin yüksekliği, tavana uzaklığı, aks aralığı ve panel kalınlığı özellikleri açısından, ses yutuculuk katsayısı değerlerini önemli ölçüde etkileyen her değişik dizilimi için laboratuvar ölçme sonuçlarına ulaşmak olanaklı olamamaktadır. Bu çalışmada laboratuvar ölçme sonuçlarından yola çıkılarak tek panel ölçeğinde ses yutuculuk katsayılarının öngörülebilmesine yönelik yeni bir yaklaşım ortaya konması amaçlanmıştır. BS EN ISO 354 standardı uyarınca, düşey sarkan akustik panel sisteminin zeminde kapladığı iz düşüm yüzeyi için hesaplanan ses yutuculuk katsayılarından yola çıkılarak, simülasyon yöntemi ile tek panellerin ses yutuculuk katsayıları tutarlı olarak elde edilmesi üzerine çalışılmış, sonuçlar ortaya konmuştur. Önerilen bu yaklaşım ile, laboratuvar ortamında ölçülmüş ses yutuculuk katsayısı değerleri mevcut olan bir düşey sarkan panel diziliminden yola çıkarak, farklı dizilimler için de ses yutuculuk katsayısı değerlerinin belirlenmesi ve hesaplara yansıtılması olanaklı olmaktadır. Sonuç olarak, tekil panel olarak ses yutuculuk katsayısı değerlerinin hesaplara yansıtılabilmesi olanağı ile gerçekleştirilecek akustik hesapların da çok daha sağlıklı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
To ensure the interior acoustic environment quality and acoustic comfort conditions of an architectural space not only noise control principles, but also room acoustic studies should be carried out. By room acoustic studies, the increase in the level of the sound produced in an enclosed space can be controlled to a large extent. Ceiling surfaces rooms provide important surface area where sound absorbing materials can be mounted. Baffles applied frequently to the ceiling surfaces. For this reason, acoustic baffles are chosen not only according to acoustic qualities, but also architectural design preferences play a very important role. It is extremely important for the reliability of the results that the sound absorption coefficients of architectural finish materials are taken accurately and precisely and reflected in the calculations for room acoustics and noise control. However, it is not possible to obtain laboratory test results for each different arrays of baffles that significantly affects the sound absorption coefficient values in terms of panel height, distance from the ceiling, spacing of the acoustic baffles. In this study, a new approach was sought to predict sound absorption at an individual panel scale, using laboratory measurement results. Based on the sound absorption coefficients calculated for the enclosed surface of acoustic baffle system in accordance with the BS EN ISO 354 standard, it was studied to obtain sound absorption coefficients of single panels with simulation method, and the results were given. With this proposed approach, it is possible to determine the sound absorption coefficient values of any acoustic baffle array using laboratory test of measured sound absorption coefficients of a different baffle array. As a result, it is thought that acoustic calculations will be much precise with the possibility of using the calculated sound absorption coefficient values to the calculations as a single panel.