Uzunayak panosunda ilerleme ile ilk göçme arasındaki ilişkinin 3 boyutlu sayısal modellemesi
Investigation of relationship between face advance and first caving by using 3D numerical modelling at longwall panel
  1. Tez No: 216149
  2. Yazar: GÜNEŞ ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ HİNDİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yeraltı kömür madenciliginde, damar egimi, kalınlıgı ve formasyon yapısı uygun olan kosullarda tam mekanize uzunayak üretim yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek yatırımlar gerektiren bu yöntem, diger geleneksel madencilik yöntemlerine göre sagladıgı yüksek üretim sonucunda birim ürettim maliyetinin daha düsük tutulabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Saglam tavan kosullarında yeni bir panonun üretimine baslandıgı ilk asamalarda, ayak arkası göçmeyebilmekte ve ayak gerisine dogru sarkan tavan tası nedeniyle tahkimat üniteleri üzerine gelen düsey gerilme degeri göçük olusuncaya kadar sürekli olarak artmaktadır. Düsey gerilmenin artması, tahkimat ünitelerinin üzerine asırı yük binmesine neden olmaktadır. Ayrıca, ayak arkasında olusan büyük boslugun aniden göçmesi ayak tahkimatı üzerinde asırı dinamik yük binmesine neden olmaktadır. Park Termik A.S. tarafından isletilen Çayırhan linyit madeninde yapılan tam mekanize uzunayak üretim çalısmalarında bu durum ile karsılasıldıgı bilinmektedir. Yeni bir panoda üretime geçilmesinden ilk 25-30 metrelik ilerlemelere kadar üretim sorunsuz sürdürülmektedir. Ancak bu mesafelerden sonra, tavan tasının kırılmaması nedeniyle 80- 100 metre ilerleme saglanıncaya kadar çalısmalar güçlükle ve oldukça yavas yapılabilmektedir. Bu çalısmada yeraltı uzunayak üretim yöntemi FLAC3D yazılımı kullanılarak sayısal olarak modellenmistir. Bu modelleme çalısmalarında gerekli tanımlamalar yapılırkan Çayırhan linyit madenine ait degerler (geometrik ölçüler, jeomekanik degiskenler, vb.) kullanılmıstır. Yapılan analizler sonucunda ayak ilerlemesi ile genel olarak ayak çevresinde meydana gelen basınç degisimleri incelenmistir. Göçügün olusması ile ayak önü dayanak basınç degerlerinde düsme oldugu tespit edilmistir. Anahtar kelimeler : Uzunayak madenciligi, kiris etkisi, FLAC3D, sayısal modelleme, mekanizasyon
Özet (Çeviri)
Fully mechanised longwall mining for coal production is widely used when seam inclination, thickness and formations are suitable. Although this kind of methods need high initial investments, its high productivity decreases unit production cost if it is compared with traditional systems. Mechanised systems are fast and productive, but in some situations production rate might extremely decrease and dangerous production conditions might occur. One of these conditions arises if hanging wall formation doesn't fail to gob area in time. This may occur especially when production of a new longwall panel is started. If hanging wall strata doesn't fail in time, it starts to act as a beam on support units and thus stress on the units increase continuously as a result of cantilever effect. This stress increment on the units causes shortening in the height of support units and thus production rate decreases to a very low levels. It is well kown that this problem arises in Çayırhan lignite mine which is produced by Park Teknik A.S. When a new panel is undertaken for production it is carried unti the first 25-30 m distance without any problem. But after this point, they face with serious problem of overloading on support units until they reach to a distance of over 100 meter where the strata is broken eventually and stress decreases to an acceptable level. During this interval of distance, production is carried out under very difficult, very slow and very dangerous conditions. In this study, longwall mining method is modelled numerically by using FLAC3D software to investigate stress distribution during production stages. As much as possible, input parameters of the model are defined according to the characteristics (geometry, geomechanic parameters, etc.) of Çayırhan coal mine. In these models, at the first stage, hanging wall was kept without failure until production distance reached to 48 m and at the second stage, hanging wall was failed at a distance of 24 meter. Stresses are analysed for both conditions and it is seen that vertical stress at the face reached to a value of 8,28 MPa for 48 m iii unfailed condition which decreased to a level of 7,02 MPa in case of 24 m unfailed hanging wall. Keywords : Longwall mining, beam effect, FLAC3D, numerical modeling, mechanization