Bir dönüşüm aracı olarak Bernard Tschumi'nin ihlal manifestosu ve ihlal mimarlığı
Bernard Tschumi's architecture and transgression and the architecture of transgression as a transformation tool
- Tez No: 747797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTER MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mimarlık pratiği; her dönemde olduğu gibi günümüzde de öncü teorisyenler tarafından, yapılı çevremizin geleneksel anlam ve anlayışını temel alarak, henüz ortaya konulmamış mimari üslupların mümkün olan en geniş boyutlarıyla araştırılması üzerinden ilerlemektedir. Bunun için alanın teorisyenleri, ilk bakışta ana akımla uyuşmayan ama yeni düşünce ufukları açan kavramlar üretirler. Bu çalışmanın odak noktasını teşkil eden, mimarlık kuramcısı Bernard Tschumi tarafından ortaya atılan“ihlal”(transgression), böyle bir kavram olarak ele alınmıştır. İki dünya savaşı sonrasında her alanda yeni fikirler üretilerek içine düşülen bunalımın aşılmaya çalışıldığı dönem, mimarların da modern mimariye alternatifler aradığı bir dönemdir. 68 kuşağı ortamında yetişen teorisyen ve uygulamacı mimar Bernard Tschumi'nin 1976 yılında kaleme aldığı“Mimarlık ve İhlal (Architecture and Transgression)”makalesinde dile getirdiği mimari fikirleri, dönemin arayışlarından beslenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Tschumi'nin ihlal manifestosunun mekân üzerinde yeni bir potansiyel oluşturabilecek arayışlarını kavramlar üzerinden değerlendirip, onun 1976 yılı sonrası geliştirdiği mimari projelerinde geri okuma yaparak, bunu ne ölçüde uygulayabildiği incelenmiştir. Çalışmada mimari alanda gerçekleştirilen sonraki dönem“ihlal”örneklerinin kavram karşılıkları, Tschumi'nin kavramlarıyla bir araya getirilmiştir. Böylece ihlal mimarisinin izlerinin mimari projelerde okunmasını sağlayacak kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu kavramsal çerçeve aracılığıyla, hem mimarlıkta“ihlal”kavramına dair söylemlerin mekânsal karşılıklarının bulunması sağlanmış, hem de ileride gerçekleştirilecek benzer arayışların kavramlar aracılığıyla üretilebilmesine örnek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The practice of architecture, today, as in every period, proceeds by the leading theorists, based on the traditional meaning and understanding of our built environment, by investigating the architectural styles that have not yet been revealed in the widest possible dimensions. For this, the theorists of the field produce concepts that do not match the mainstream at first glance, but open new horizons of thought. Transgression, which was put forward by the architectural theorist Bernard Tschumi, which constitutes the focal point of this study, is considered as such a concept. After the two world wars, the period in which new ideas were produced in every field and the depression was tried to be overcome is a period where architects are also looking for alternatives to modern architecture. The architectural ideas expressed in the article“Architecture and Transgression”written by Bernard Tschumi, the theorist and practitioner architect who grew up in the 68-generation environment, were fed by the searches of the period. Within the scope of this study, Tschumi's“Transgression”manifesto's search for an innovative potential on space has been evaluated through concepts. It was examined to what extent he was able to apply this by reading back in his architectural projects built after 1976. In the study, the concept equivalents of the examples of“Transgression”of the later period in the architectural field were brought together with the concepts of Tschumi. Thus, a conceptual framework was created that will enable the traces of the Violation architecture to be read in the constructed projects. Through this conceptual framework, both the spatial equivalents of the discourses on the concept of“Transgression”in architecture are provided, and an example is set for producing similar searches to be carried out in the future through concepts.