Kur'ân üzerinden üretilen kadın algısına feministlerin eleştirileri Evlenme ve boşanma örneği
Femınısts crıtıcısm to the perceptıon of women generated through the Qur'an Marriage and divorce example
- Tez No: 747799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, feministlerin Kur'ân üzerinden üretilen kadın algısına yönelik eleştirdikleri hususları evlilik ve boşanma örneği üzerinden araştırmaktadır. Söz konusu çalışmada dört husus üzerine yoğunlaşılmıştır; Kur'ân âyetlerine yönelik feminist söylemin oluşmasında etkili olan tarihsel süreç, geleneksel İslâmî algıda aile hayatında kadına biçilen roller, modern İslâmî algıda aile hayatında kadına biçilen roller ve feministlerin evlilik ve boşanma bağlamında Kur'ân üzerinden üretilen kadın algısına eleştirileri. Feministlerin kadın hakları bağlamında eleştirdikleri hususların İslâm coğrafyasında yaşayan bireylerin zihinlerinde berraklık kazanmadığı ve bilhassa Müslüman kadınların hassas noktası haline geldiği görülmektedir. Bu nedenle çalışmada, eş seçimi, mehir, erken yaşta evlilik, çok eşlilik, kocaya itaat, kadına yönelik şiddet ve boşanmada yetkinlik gibi konular üzerine odaklanılmıştır. İslâm'da kadının aile hayatındaki konumunun idrak edilmesi amacıyla İslâm düşüncesindeki yorumlar ait oldukları bağlamlar içerisinde incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kur'ân, Kadın Hakları, Evlilik, Boşanma, Feminizm.
Özet (Çeviri)
This thesis, researches the issues that feminists criticize about the perception of women produced by considering the verses of the Qur'an, through the example of marriage and divorce. This thesis, which provides a versatile assessment about the issue mentioned above, consists of four main topics: The historical process that was effective in the formation of the feminist discourse on the verses of the Qur'an, the role of women in family in life the traditional Islamic perspective, the role of women in family life in the Modern Islamic perspective and the critics of the feminists to the perception of the women produced by considering the Qur'anic verses, in the context of marriage and divorce. It has been observed that the criticisms made about women's rights in Islam were not became definite among women in the Islamic world, and it has turned into a sensitive issue for them in particular. Therefore, this study has focused on subjects such as spouse selection, mahr, early ages marriage, polygamy, obedience to husband, violence against women and competence in divorce. In order to understand the position of women in family life in Islam, the interpretations in Islamic thought were examined within the contexts they belonged to. KEYWORDS: Qur'an, Women's Rights, Marriage, Divorce, Feminism.