Glycomics: Applications to Clinical Studies
Glikomiks: Klinik Çalışma Uygulamaları
- Tez No: 747877
- Danışmanlar: PROF. DR. CARLITO B LEBRILLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of California DAVIS
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Glikosilasyon, proteinlere şeker residülerinin eklenmesiyle oluşan en önemli translasyon sonrası modifikasyonlardan (PTM) biridir. Glikanlar üzerinde elli yılı aşkın bir süredir yapılan araştırmalar, bu şeker moleküllerinin klinik bilim ve farmasötik araştırmalar da dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerdeki önemini göstermektedir. İnsan glikoproteinleri, bağışıklık savunması, hücre büyümesi ve hücre-hücre yapışması dahil olmak üzere birçok biyolojik süreçte önemli bir rol oynadıkları için hastalık araştırmaları için umut verici hedefler haline gelmektedir. Araştırmalar, glikoproteinler üzerindeki glikanların protein stabilitesi, hücre-hücre etkileşimleri ve hücre gelişiminde aktif katılımcılar olduğunu göstermektedir. Ayrıca insan serumundaki protein glikozilasyonunun hastalık, hamilelik, yaş ve iltihaplanma ile değiştiği bilinmektedir. Bu nedenle, insan glikomunun anlaşılması, hastalık oluşumu, ilerlemesi ve tedavisinin arkasındaki biyolojik süreçleri anlamak için çok önemlidir. Çalışmamız, glikozilasyonun biyokimyasal ortama oldukça duyarlı olduğu ve birçok hastalıkta rol oynadığı gerçeğine dayanmaktadır. İlk olarak, kronik bir kuru göz hastalığı olan rozasea (gül hastalığı) için glikan belirteçlerini bulmak için glikomik yaklaşım kullanıldı. Rosacea için erken ve spesifik. potansiyel oligosakkarit belirteçlerini belirlemek için gül hastalığı olan hastaların gözyaşı ve tükürüğünün glikomik analizi normal hastalarla karşılaştırıldı. Ardından, rozasea çalışması için önerilen glikan belirteçleri, Kütle Spektrometrisi (MS) tabanlı tekniklerle karakterize edildi. Tandem MS'ye dayalı olarak çok sayıda yeni glikan yapısı belirlenmiştir. Klinik çalışmalara, mide, yumurtalık ve prostat kanseri hastalarından izole edilen serum glikanlarının izlenmesiyle devam edildi. Sonuçlarımız, her hastalık kategorisi için umut verici glikan belirteçleri gösterdi ve aday glikanların performansı, ANOVA tabanlı istatistiksel çalışmalarla test edildi. Ayrıca, analizin duyarlılığı artırmak için analitik yöntem modifiye edildi. Sunulan çalışma, sağlık ve hastalık ilerlemesini anlamak için bir araç olarak glikomik bazlı gelecekteki çalışmalara yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Glycosylation is one of the most important post-translational modifications (PTM) indicating decorations of proteins by attachment of sugar residues. Over fifty years of research on glycans demonstrates the importance of these sugar molecules in a variety of disciplines including clinical science and pharmaceutical researches. Human glycoproteins are becoming promising targets for disease research because they play an essential role in many biological processes, including immune defense, cell growth, and cell-cell adhesion. Research shows that glycans on glycoproteins are active participants in protein stability, cell-cell interactions, and cell development. Moreover protein glycosylation in human serum is known to change with disease, pregnancy, age, and inflammation. Thus, understanding of the human glycome is very important to understand the biological processes behind disease formation, progression and treatment. Our study is based on the fact that glycosylation is highly sensitive to the biochemical environment and has been implicated in many diseases. Firstly, glycomics approach was used to find glycan markers for ocular rosacea, a chronic dry eye disease. The glycomic analysis of tears and saliva of roseatic patients and comparison to normal patients were performed in order to identify potential oligosaccharide markers for rosacea ix and to make an early and specific diagnosis possible. Subsequently, proposed glycan markers for ocular rosacea study were further characterized by Mass Spectrometry (MS) based techniques. Several, unique glycan structures were elucidated based on Tandem MS. Clinical studies were followed by monitoring serum glycans isolated from gastric, ovarian and prostate cancer patients. Our results showed promising glycan markers for each disease category, and performance of the candidate glycans was tested by ANOVA based statistical studies. Furthermore, the analytical method was modified to improve sensitivity. The presented study will lead to future studies using glycomics as a tool for understanding health and disease progress.