Symphytum offıcınale kaynaklı eksozom yüklü nanoformülasyon geliştirilmesi, melanoma tedavisi ve yara iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin incelenmesi
Development of symphytum officinale derived exosomes loaded nanoformulation and investigation of its effectiveness on melanoma treatment and wound healing
- Tez No: 960822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda hücreler arası iletişimi düzenleme, gen ekspresyonunu modüle etme ve tümör mikro çevresini etkileme potansiyelleri nedeniyle eksozomlar araştırmaların odağında yer almaktadır. Melanoma, düşük insidansına karşın yüksek mortalite oranı ile cilt kanserleri arasında önemli bir yere sahiptir ve yeni tedavi yöntemlerine olan ihtiyaç devam etmektedir. Bitki türevi eksozomların (PDEN'ler), melanoma hücrelerinde melanin üretimini azaltma, apoptozu indükleme ve immün modülasyonu teşvik etme gibi mekanizmalarla antikanser etkiler gösterdiği çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur. Aynı zamanda PDEN'lerin, antioksidan kapasiteyi ve hücre göçünü artırma özellikleri sayesinde yara iyileşme süreçlerinin desteklenmesinde de etkili oldukları gösterilmiştir. Ancak PDEN'lerin stabilite sorunları ve sınırlı dolaşım ömrü gibi özellikleri, klinik uygulamalarda kullanılmadan önce aşılması gereken başlıca engeller arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, biyobozunur ve biyouyumlu özellikleriyle öne çıkan PLGA (polilaktik-ko-glikolik asit) nanopartiküller, PDEN'ler için potansiyel bir taşıyıcı sistem olarak öne çıkmaktadır. PLGA ile yapılan çalışmalar, çeşitli terapötik ajanların hedefe yönelik taşınmasında etkinlik sağladığını göstermiştir. Bu tez çalışmada, Symphytum officinale (karakafes otu) bitkisinden elde edilen eksozomlar (SOE), poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) kopolimeri içerisine enkapsüle edilerek nanoformülasyon geliştirilmiştir. SOE içeren PLGA nanopartikül formülasyonu tek emülsiyon yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve elde edilen nanopartiküllerin ortalama parçacık boyutu, polidispersite indeksi (PdI) ve zeta potansiyeli dinamik ışık saçılımı (DLS) yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca, formülasyonun etkinliğini optimize etmek amacıyla yükleme verimi hesaplanmıştır. Sentezlenen nanoformülasyonların biyolojik etkilerini değerlendirmek amacıyla, sitotoksik etkileri L929 fare fibroblast hücre hattında, antikanser etkinlikleri ise B16 melanoma hücre hattında MTT testi ile analiz edilmiştir. Yara iyileştirici etkileri ise HaCaT insan keratinosit hücre hattı kullanılarak gerçekleştirilen in vitro yara iyileşme (scratch assay) testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, SOE'lerin PLGA kopolimeri aracılığıyla enkapsülasyonu sonucu elde edilen nanopartiküllerin; hem melanoma tedavisinde, hem de yara iyileşmesinin desteklenmesinde potansiyel bir biyoterapötik nanoformülasyon olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, exosomes have become the focus of extensive research due to their potential to regulate intercellular communication, modulate gene expression, and influence the tumor microenvironment. Although melanoma has a relatively low incidence, it holds a significant place among skin cancers due to its high mortality rate, and the need for new treatment strategies remains urgent. Plant-derived exosome-like nanoparticles (PDENs) have been shown in various studies to exhibit anticancer effects in melanoma cells through mechanisms such as reducing melanin production, inducing apoptosis, and promoting immune modulation. Moreover, PDENs have demonstrated beneficial effects in supporting wound healing processes by enhancing antioxidant capacity and promoting cell migration. However, challenges such as poor stability and limited circulation time remain major obstacles that must be addressed before PDENs can be used in clinical applications. In this context, poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA) nanoparticles, known for their biodegradable and biocompatible properties, emerge as a promising carrier system for PDENs. Previous studies have shown that PLGA can effectively deliver various therapeutic agents in a targeted manner. In this study, exosomes (SOE) derived from Symphytum officinale (comfrey) were encapsulated within poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA) copolymer to develop a nanoformulation.The SOE-loaded PLGA nanoparticle formulation was synthesized using the single emulsion method, and the average particle size, polydispersity index (PdI), and zeta potential of the obtained nanoparticles were determined using dynamic light scattering (DLS) analysis. Furthermore, the encapsulation efficiency was calculated to optimize the formulation performance. To evaluate the biological effects of the synthesized nanoformulations, cytotoxicity was assessed on the L929 mouse fibroblast cell line, while anticancer activity was analyzed on the B16 melanoma cell line using the MTT assay. Additionally, the wound healing potential was evaluated via an in vitro scratch assay using the HaCaT human keratinocyte cell line. The obtained results demonstrated that the nanoparticles formed by encapsulating SOEs within the PLGA copolymer have the potential to serve as a biotherapeutic nanoformulation for both melanoma treatment and the promotion of wound healing.