Deneysel gestasyonel dı̇yabette vildagliptinin antiinflamatuar ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory and antioxidant effects of vildaglipti in experimental gestational diabetes
- Tez No: 1007724
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Gestasyonel diyabet (GD), gebelik sırasında başlayan veya ilk kez fark edilen glukoz intoleransı olarak tanımlanmakta olup, insidansı dünya genelinde giderek artmaktadır. GD, anne ve fetüs sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir klinik durumdur ve patogenezinde kronik insülin direnci, pankreatik β-hücre disfonksiyonu, inflamasyon ve oksidatif stresin rol oynadığı bildirilmektedir. Gebelikte kullanılan farmakolojik ajanların güvenilirlik kaygıları ve uygulama güçlükleri nedeniyle sınırlı olması, glisemik kontrolü destekleyebilecek yeni yaklaşımlara olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmada, inkretin hormonların yıkımını inhibe eden bir dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) inhibitörü olan vildagliptinin, deneysel GD modelinde metabolik, hormonal, inflamatuar ve oksidatif stres ile ilişkili etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 46 adet Wistar Albino dişi rat kullanıldı, Östrus döneminde çiftleştirilen ve gebeliği doğrulanan hayvanlar; kontrol, GD, GD+V10 (Vildagliptin 10 mg/kg), GD+V20 (Vildagliptin 20 mg/kg) ve GD+V30 (Vildagliptin 30 mg/kg) olmak üzere gruplara ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki hayvanlara streptozotosin (40 mg/kg, intraperitonel) uygulandı ve açlık plazma glukozu ≥200 mg/dL olan hayvanlar GD olarak kabul edildi. Vildagliptin (10, 20 ve 30 mg/kg, oral, BID) uygulamaları gebeliğin 3. günü başladı. Gebeliğin 18. gününde alınan plasenta dokusunda TNFα, IL-4, IL-6, IL-10, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) değerleri RT-PZR ve ELISA yöntemleriyle, MDA ve GSH ise ELISA yöntemi ile analiz edildi. Ayrıca glukoz, HbA1c, insülin, GLP-1, ALT, AST, BUN, kreatinin ve lipid profil parametreleri ölçüldü. Fetüs ve plasenta ağırlıkları oranlanarak plasental verimlilik hesaplandı. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde GD grubunda glisemik dengenin bozulduğu, plasentada inflamasyon ve oksidatif stres şekillendiği, plasental verimliliğin azaldığı ve vildagliptin uygulamalarının ise doz ve zamandan bağımsız olarak metabolik, hormonal, inflamatuar ve oksidatif stres parametrelerinde değişimler oluşturduğu ve GD+V20 ile GD+V30 gruplarında plasental verimliliğin arttığı gözlendi. Sonuç olarak, vildagliptinin mRNA veya protein düzeylerini etkilemesi yanında farklı yollar üzerinden GD'e eşlik eden patofizyolojik süreçler üzerinde düzenleyici potansiyel etkisi olabileceği ve bununda plasental verimlilik ile değerlendirildiğinde en iyi dozun 30 mg/kg olmasının yanı sıra daha fazla araştırmaya gerek olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes (GD) is defined as glucose intolerance with onset or first recognition during pregnancy, and its incidence is increasing worldwide. GDM is an important clinical condition that adversely affects both maternal and fetal health, and its pathogenesis is reported to involve chronic insulin resistance, pancreatic β-cell dysfunction, inflammation, and oxidative stress. The limited number of pharmacological agents used during pregnancy due to safety concerns and difficulties in administration has increased interest in new approaches that may support glycemic control. In this study, it was aimed to evaluate the metabolic, hormonal, inflammatory, and oxidative stress-related effects of vildagliptin, a dipeptidyl peptidase-4 (DPP-4) inhibitor that prevents the degradation of incretin hormones, in an experimental gestational diabetes model. A total of 46 female Wistar Albino rats were used in the study. Animals that were mated during the estrus period and whose pregnancy was confirmed were divided into the following groups: control, GD, GD+V10 (vildagliptin 10 mg/kg), GD+V20 (vildagliptin 20 mg/kg), and GD+V30 (vildagliptin 30 mg/kg). Streptozotocin (40 mg/kg, intraperitoneal) was administered to all animals except the control group, and those with fasting plasma glucose levels ≥200 mg/dL were considered as GD. Vildagliptin (10, 20, and 30 mg/kg, orally, BID) was administered starting from gestational day 3. On gestational day 18, placental tissues were collected, and TNFα, IL-4, IL-6, IL-10, superoxide dismutase (SOD), and catalase (CAT) levels were analyzed using RT-PCR and ELISA methods, while MDA and GSH levels were evaluated by ELISA. In addition, glucose, HbA1c, insulin, GLP-1, ALT, AST, BUN, creatinine, and lipid profile parameters were measured. Placental efficiency was calculated by the ratio of fetal weight to placental weight. When the findings were evaluated, it was observed that glycemic balance was disrupted in the GD group, inflammation and oxidative stress developed in the placenta, placental fertility decreased, and vildagliptin applications caused changes in metabolic, hormonal, inflammatory and oxidative stress parameters independently of dose and time, and placental fertility increased in the GD+V20 and GD+V30 groups. In conclusion, vildagliptin may exert regulatory effects on the pathophysiological processes associated with GD through mechanisms beyond merely altering mRNA and protein expression levels. When evaluated together with placental efficiency, the 30 mg/kg dose appeared to be the most effective; however, further studies are needed to confirm these findings.