Argümantasyon tekniklerinden deney tasarlama ve TGA ile işlenen fen derslerinin öğrencilerin argümantasyon becerilerine etkisi
The effect of science lessons with argumentation techniques of designing experiments and POE on students' argumentation skills
  1. Tez No: 747878
  2. Yazar: CEMAL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA TANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencileri için argümantasyon uygulamalarından olan Deney tasarlama ve TGA tekniklerine göre hazırlanmış ders planlarına uygun olarak işlenen fen derslerinin öğrencilerin argümantasyon becerilerine etkisinin incelenmesi ve kıyaslanmasıdır. Çalışmanın uygulama grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İzmir ilinin Aliağa ilçesinde bir devlet okulunun 3 şubesindeki 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Kontrol gurubunda 26, deney gruplarından TGA grubunda 28, Deney Tasarlama grubunda ise 28 öğrenci ile iki haftalık süre içerisinde çalışma yapılmıştır. Her grup ile 10 ders saati çalışma yapılmıştır. Çalışma, deneysel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desenlerin ön test son test eşitlenmemiş kontrol gruplu modeli kullanılarak yapılmıştır. Kontrol ve Deney gruplarına“Bilimsel Argümantasyon Testi”ön test ve son test olarak uygulanmış, öğrencilerin bu testlerden aldıkları puanlara göre kontrol ve deney gruplarının uygulama öncesinde ve sonrasında argümantasyon becerileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Sonuç olarak öğrencilerin bu testlerden aldıkları puanlara göre kontrol ve TGA gruplarının uygulamadan önce ve uygulamadan sonra argümantasyon becerileri bakımından anlamlı bir fark görülmemiş ancak Deney Tasarlama grubunda bulunan öğrencilerin ön test ve son test sonuçları arasında sınır değere yakın olmakla birlikte anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and compare the effects of science lessons taught in accordance with the lesson plans prepared according to the experimental design and POE techniques, which are among the argumentation practices for secondary school 8th grade students, on the argumentation skills of the students. The group to practice of the study consists of 8th grade students in 3 branches of a public school in Aliağa, İzmir in the 2020-2021 academic year. It was studied with 26 students in the control group, 28 students in the POE group and 28 students in the Experimental Design group in two weeks. 10 lesson hours were studied with each group. In the study, the pretest posttest unequalized control group model of quasi-experimental designs, which is one of the experimental research methods, was used.“Scientific Argumentation Test”was applied to the control and experimental groups as a pre-test and post-test, and it was checked whether there was a statistical difference between the argumentation skills of the control and experimental groups before and after the application, according to the scores of the students from the test. As a result, there was no statistical difference between the argumentation skills of the control and POE groups before and after the application according to the scores they got from the test, but it was seen that there was a statistical difference between the pre-test and post-tests of the students in the Experimental Design group, although close to the border value.