Su ve kanalizasyon hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupational health and safety practices in water and sewage services
- Tez No: 747880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Büyükşehirlerde, içme suyu ve kanalizasyon hizmetleri arasında yer alan su ve kanal arızası, bakım ve onarımı, kanal ve depo temizliği, abone bağlantısı, şebeke imalatı ve kanal yapımı çalışmaları su ve kanalizasyon idareleri tarafından yerine getirilmektedir. Su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmekle görevli bu idareler, çalışanlarının iş güvenliği risklerini azaltmak ve iş kazalarını önlemek için iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almak, alınan tedbirlere uyulup uyulmadığının izlemek, denetlemek ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlamakla yükümlüdür.Bu çalışmada, örnek olarak TESKİ Genel Müdürlüğünün iş sağlığı ve güvenliği organizasyon yapısı ve idarede uygulanan iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi incelenerek yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Genel Müdürlükte meydana gelen iş kazalarının incelenerek organizasyon yapısının ve yönetim sisteminin etkinliği sorgulanmış alınması gereken tedbirler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In metropolitan cities, water and canal failure, maintenance and repair, canal and warehouse cleaning, subscriber connection, network production and canal construction works, which are among the drinking water and sewerage services, are carried out by water and sewerage administrations.These administrations, which are responsible for carrying out water and sewerage services, are obliged to take occupational health and safety measures to reduce the occupational safety risks of their employees and to prevent work accidents, to monitor and supervise whether the measures taken are followed and to ensure that non-compliances are corrected.In this study, as an example, the occupational health and safety organizational structure of the General Directorate of TESKI and the occupational health and safety management system applied in the administration are examined and the studies carried out are included.The effectiveness of the organizational structure and management system was questioned by examining the occupational accidents that occurred in the General Directorate and the necessary precautions were determined.