Design and R&D process of an autonomous water surface cleaning vehicle
Otonom su yüzeyi temizleme aracı tasarımı ve Ar-Ge süreci
- Tez No: 816481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Industrial Design, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Limanlar ve marinalar, geniş bir hizmet ve etkinlik yelpazesi sunan destinasyonlara dönüşmüştür. Bu büyümeyle birlikte sağlanan hizmetlerin ve etkinliklerin genişlemesi, deniz çevresi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Nüfus yoğunluğu, kentleşme, atık su arıtma ve kanalizasyon çamuru, bu atık üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle küresel olarak plastik kullanımını ve üretimini azaltmak son derece önemlidir. Deniz atıklarının yüzde 80'i karadan kaynaklanmaktadır ve daha fazla çöp rüzgar, yağmur veya ihmalkar insanlar tarafından denizlere ve okyanuslara atılmaktadır. Limanlar, marinalar ve kanallardaki çöplerin çoğu akıntılar tarafından dağıtılır ve zor ulaşılan yerlere etkili bir şekilde ulaşır (tekne araları, iskele altları vb.). Mevcut deniz atığı bertaraf prosedürü, insan müdahalesine dayanır, ancak bu atıklar insan sağlığı ve güvenliğini tehdit edebilir. Bu nedenle, atıkların denize dağılmadan önce emisyon kaynaklarından en yakın noktada toplanması önemlidir. Bu tezin önemli bir sonucu, bütünleşik kıyı ve deniz yönetimi için pratik bilgiler sunacak ve Çevresel hedeflerin uygulanmasını desteklemek için Otomatik Su Yüzeyi Temizleme Aracının kullanışlılığını gösterecektir. Ayrıca, bu Otomatik Aracı teknolojilerinin fırsatları ve zorlukları tartışılmaktadır. Bu araştırmanın ana hedefi, su kütlelerindeki atıkları tespit edebilen ve toplayabilen bir Otomatik Su Yüzeyi Temizleme Aracının tasarımıdır.
Özet (Çeviri)
The Ports and marinas have transformed into destinations providing a wide range of services and events. This growth's accompanying expansion in services and activities could have a negative impact on the marine environment. Population density, urbanization, wastewater treatment, and sewage sludge all have a massive effect on this waste, hence it is crucial to cut back on plastic use and manufacture globally.80 percent of marine waste originates on land, and more rubbish is thrown there by the wind, the rain, or negligent people than it is in the seas and oceans. The majority of the waste in ports, marinas, and canals is dispersed by currents and efficiently reaches difficult-to-reach locations (between boats, under docks, etc.). The current marine waste disposal procedure relies on human intervention, yet these wastes can threaten human health and safety. For this reason, it is important to collect the waste at the closest point from the emission sources before the waste is dispersed in the sea. A significant outcome of this thesis will deliver practical insights for integrated coastal and marine management and demonstrate the usefulness of the Autonomous Water Surface Cleaning Vessel to support the implementation of environmental goals. Additionally, the opportunities and challenges of these Autonomous Vessel technologies are discussed. The main objective of this research the design of an Autonomous Water Surface Cleaning Vessel that can detect and collect waste in water bodies.