Erken membran rüptürlü anne bebeklerinde nötrofil/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranlarının neonatal sepsisin öngörülmesindeki yeri
The role of neutrophil/lymphocyte and thrombocyte/lymphocyte ratios in the prediction of neonatal sepsis in babies born to mothers with prelabour rupture of membranes
- Tez No: 747885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE NİLGÜN KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma Nötrofil/Lenfosit ve Trombosit/Lenfosit oranlarının, EMR'li anne bebeklerinde yatış gerektiren erken neonatal sepsisin (ENS) tanısında yeni biyo-belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu amaçla, EMR öyküsü olan ve ≥34. gebelik haftasında doğan ve ENS nedeniyle hastaneye yatırılan 70 hasta ile doğum sonrası servisinden septik inceleme sonrası taburcu edilen ENS tanısı almayan 70 yenidoğan kontrol hastası olarak alındı. Her iki gruptaki hastaların tedavi ve takip süreçleri, klinik ve demografik verileri ve yaşamın ilk 0-6 saatindeki laboratuvar bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 140 yenidoğanın ortanca gebelik haftası ve doğum ağırlıkları sırasıyla 38 (36-40) hafta ve 3115 (2700-3497) gr idi. Olguların EMR süreleri 23.5 (20-31.5) saat idi. Sepsis tanısı alarak yatış gerekenlerde NLO, WBC, nötrofil sayıları istatistiksel anlamlı olarak daha düşük saptandı (pNLO=0.04, pwbc0.05). Çalışma grubunda doğumhanede solunum destek ihtiyacının da daha fazla (n=46,%66) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to determine whether Neutrophil/Lymphocyte and Platelet/Lymphocyte ratios can be used as a diagnostic new biomarker in the diagnosis of early-onset neonatal sepsis (ENS) in infants of mothers with prelabour rupture of membranes (PROM). Material and Methods: For this purpose, 70 patients born at ≥34 weeks of gestation with a history of PROM, who were hospitalized for ENS, and 70 newborns without diagnosis of ENS who were discharged after septic work up from the postpartum service were enrolled. The treatment and follow-up processes, clinical and demographical data, and laboratory results in the first 0-6 hours of life of the patients in both groups were compared. Results: Among 140 neonates, the median of gestational week and birth weight were 38 (Median 36-40) weeks and 3115 (2700-3497) gram, respectively. PROM duration time of the cases was 23.5 (20-31.5) hours. NLR, WBC, and neutrophil counts were found to be statistically significantly lower in patients who were diagnosed with sepsis and required hospitalization (pNLR=0.04, pwbc0.05). The need for respiratory support in the delivery room was also higher in the study group (n=46, 66%).