Üniversite öğrencilerinin siber aylaklık davranışları ile okul tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between university students' cyberloafing behaviors and school burnout in terms of some variables
- Tez No: 747897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin okul tükenmişlikleri ile bazı demografik değişkenlerin siber aylaklık davranışları üzerindeki yordayıcı etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, İzmir ilindeki bir devlet üniversitesinin öğrencilerinden uygun örnekleme yöntemiyle ulaşılan 406 öğrenci ile online ve yüz yüze uygulamalarla yürütülmüştür. Verilerin elde edilmesinde“Siber Aylaklık Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Envanteri-Öğrenci Formu”ve katılımcılara yönelik bazı sosyodemografik bilgileri ele alan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde SPSS 28.0 paket programından yararlanılarak bağımsız örnek t-testi, one way ANOVA, Post-Hoc (Scheffe), Pearson Korelasyon analizi ile çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan bulgular, siber aylaklığın alışveriş, durum güncelleme ve oyun/bahis alt faktörleri ile okul tükenmişliğinin tükenme ve duyarsızlaşma alt faktörleri arasında pozitif yönde anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca okul tükenmişliği alt boyutlarından yetkinlik ile yaş, genel not ortalaması ve günlük internet kullanım süresinin siber aylaklık davranışları üzerindeki yordayıcı etkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Siber Aylaklık Ölçeği alt boyutlarında cinsiyete göre oyun/bahis; yaşa göre paylaşım ve içerik erişimi; sınıf düzeyine göre paylaşım ve içerik erişimi; genel not ortalamasına göre durum güncelleme; okula devamsızlık durumuna göre alışveriş ve oyun/bahis; günlük internet kullanım süresine göre ise paylaşım, alışveriş ve durum güncelleme alt boyutlarında anlamlı farklılaşmalar görülmüştür. Bölüm tercih etme şekline göre ise ölçek alt boyutlarında farklılaşmalar tespit edilememiştir. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlar literatür ışığında ele alınmış ve ilerideki çalışmalara ve uygulayıcılara yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the predictive effects of university students' school burnout and some demographic variables on cyberloafing behaviors. The study was carried out with online and face-to-face applications with 406 students from a state university in Izmir, reached by convenient sampling method.“Cyber Loafing Scale”,“Maslach Burnout Inventory-Student Form”and“Personal Information Form”, which deals with some sociodemographic information about the participants, were used to obtain the data. In the analysis process of the data, independent sample t-test, One Way ANOVA, Post-Hoc (Scheffe), Pearson Correlation analysis and multiple regression analysis were performed using the SPSS 28.0 package program. The findings showed that there is a positive and low level relationship between shopping, real-time updating and gaming/gambling sub-factors of cyberloafing and burnout and depersonalization sub-factors of school burnout. In addition, it was found that only competence, one of the sub-dimensions of school burnout and age, grade point average and daily internet use had a significant predictive effect on cyberloafing. Significant differences were observed in the sub-dimensions of the scale, gaming/gambling by gender; sharing and accessing online content by age; sharing and accessing online content by grade level; real-time updating according to GPA; shopping and gaming/gambling according to school absenteeism; sharing, shopping and real-time updating according to daily internet usage time. There were no differences in the sub-dimensions of the scale according to the way of choosing the department. The results obtained at the end of the research were discussed in the light of the literature and some suggestions for future studies and practitioners were presented.