Üniversite öğrencilerinde siber aylaklık, akademik motivasyon ve ekran bağımlılığının incelenmesi
Examination of cyberloafing, academic motivation and screen addiction among university students
- Tez No: 960562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin akademik motivasyon, siber aylaklık ve çoklu ekran bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcıların sosyal medya ve akıllı telefon kullanım sürelerinin yanı sıra, cinsiyet ve sınıf düzeylerinin bu değişkenlere etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, çeşitli üniversitelerden ankete katılan öğrencilerinden oluşan bir örneklem grubuna uygulanmış, veri toplama sürecinde akademik motivasyon ölçeği, sınıf içi akıllı telefon siber aylaklık ölçeği ve çoklu ekran bağımlılığı ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, akademik motivasyonun, akıllı telefon siber aylaklığı ve çoklu ekran bağımlılığı ile anlamlı bir ilişki göstermediğini ortaya koymaktadır. Bu durum, akademik motivasyonun bu değişkenlerden ziyade başka faktörlerden etkilendiğini işaret etmektedir. Bununla birlikte, çoklu ekran bağımlılığı ve siber aylaklık arasında düşük düzeyde, ancak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özellikle, çoklu ekran bağımlılığı düzeylerinin artmasıyla birlikte, derslerde siber aylaklık davranışlarının da arttığı gözlemlenmiştir. Cinsiyet açısından değerlendirildiğinde, kadınların erkeklere göre daha yüksek akademik motivasyon ve çoklu ekran bağımlılığı düzeylerine sahip olduğu, ancak siber aylaklık düzeyleri açısından belirgin bir fark olmadığı saptanmıştır. Sınıf düzeylerine göre yapılan analizlerde, yüksek lisans öğrencilerinin genel akademik motivasyon düzeylerinin lisans öğrencilerinden daha yüksek olduğu; ancak lisans öğrencilerinin siber aylaklık davranışlarını daha fazla sergilediği bulunmuştur. Araştırma sonuçları, çoklu ekran bağımlılığı ile siber aylaklık davranışlarını arasında karşılıklı bir etkileşimi olduğunu vurgularken, akademik motivasyonun bu tür davranışlar üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Eğitimciler, araştırmacılar ve politika yapıcılara, ekran bağımlılığı ile başa çıkma ve derslerde siber aylaklığı azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between academic motivation, cyberloafing and multi-screen addiction levels of university students. In addition to the duration of social media and smartphone use of the participants, the effects of gender and grade levels on these variables were evaluated. The study used the relational screening model, which is a quantitative research design. The study was applied to a sample group consisting of students participating in the survey from various universities, and the academic motivation scale, in-class smartphone cyberloafing scale and multi-screen addiction scale were used in the data collection process. The data were analyzed in the SPSS program. Descriptive statistics, t-test, ANOVA and multiple regression analysis were used in the analysis of the data. The research results reveal that academic motivation does not show a significant relationship with smartphone cyberloafing and multi-screen addiction. This indicates that academic motivation is affected by other factors rather than these variables. However, a low-level but significant relationship was found between multi-screen addiction and cyberloafing. In particular, it was observed that cyberloafing behaviors increased in classes as multi-screen addiction levels increased. When evaluated in terms of gender, it was found that women had higher levels of academic motivation and multiple screen addiction than men, but there was no significant difference in terms of cyberloafing levels. In the analyses conducted according to grade levels, it was found that the general academic motivation levels of graduate students were higher than undergraduate students; however, undergraduate students exhibited more cyberloafing behaviors. The research results emphasized that there is a reciprocal interaction between multiple screen addiction and cyberloafing behaviors, while they showed that the effect of academic motivation on such behaviors is limited. It is recommended that educators, researchers and policy makers develop strategies to cope with screen addiction and reduce cyberloafing in classes.