Periodontal tedavi için başvuran hastalarda el egzersizi ve müzik dinletisinin dental anksiyete üzerine etkisi
The effect of hand exercises and music intervention on dental anxiety in patients applying for periodontal treatment
  1. Tez No: 747915
  2. Yazar: VOLKAN ORHUN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE PİRİM GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dental anksiyete, dental tedavilere yönelik olarak spesifik oluşan strese karşı hastanın tepkisi olarak tanımlanmaktadır. Dental anksiyetenin etyolojisinde rol oynayan faktörler; geçmişteki travmatik deneyimler (dental işlem esnasında oluşan ağrı, uzun süreli ve yorucu tedaviler), çevre koşulları, düşük ağrı eşiği, diş hekiminin hastaya yaklaşımı, hastanın hekime karşı tutumu ve yaklaşımı (güvensizlik, hekimi yetersiz bulma), sosyal kötü deneyimlerin ön plana çıkması ve bireysel kişilik farklılıkları şeklinde sıralanabilir. Dental anksiyetenin günlük hayatı etkilediği, hatta sosyal aktiviteler ve aile ilişkilerinde problemler yarattığı birçok çalışma ile gösterilmiştir. Dental anksiyete sağlık hizmetlerine ulaşımının önünde bir engel olabilir; bu nedenle tedavi edilmeyen dental sorunlar büyür ve daha zor, daha yüksek maliyetli tedaviler gerektirir. Bu durum dental anksiyetenin daha da artmasına sebep olabilir. Çalışmamızda dental anksiyetesi olan hasta gruplarını belirlemeyi ve bu hastaların anksiyete seviyelerini dental işlem boyunca el egzersizi (stres topu) yaptırarak ve hastanın kendi istediği müziği dinleterek azaltmayı hedefledik. Çalışmamızda periodontoloji kliniğine başvuran ve sözlü olarak dental anksiyetesi olduğunu ifade eden hastaların anksiyete seviyelerinin belirlenmesi için Modifiye Dental Anksiyete Skalası(MDAS) kullanıldı. MDAS skoru 15'in üzerinde olan 181 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar klinik periodontal muayeneleri yapıldıktan sonra, periodontal tedavi ihtiyaçlarına göre: Grup I; cerrahi olmayan periodontal tedavi, Grup II; periodontal cerrahi tedavi olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bu iki grubumuz da kendi aralarında tedavi esnasında yapılan anksiyeteyi azaltma yöntemine göre 4'er gruba ayrıldı; Grup A: Tedavi esnasında el egzersizi yaptırılan hastalar Grup B: Tedavi esnasında müzik dinletisi uygulanan hastalar Grup C: Hem el egzersizi hem de müzik dinletisi uygulanan hastalar (kombine) Grup D: Kontrol(herhangi bir dikkat dağıtma yöntemi uygulanmayan) grubu Tüm hastaların başlangıçtaki anksiyete seviyelerini ve işlem sonrası anksiyete seviyelerini belirleyebilmek için işlem öncesi MDAS, Durumluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği(STAI-I ve STAI-II) ve işlem sonrası tekrar STAI-I anketleri uygulandı. Tüm hastaların işlem öncesi ve sonrası pulse oksimetre ile nabız, oksijen saturasyonu ölçümü ve tansiyon aleti ile kan basıncı ölçümü yapıldı. Ayrıca klinikte rutin olarak kullanılan, periodontal ölçümleri de içeren klinik anamnez formu her hasta için dolduruldu. Hastaların anksiyete seviyesi MDAS, STAI-I ve STAI-II skorları ile belirlendiğinde cinsiyete göre anksiyete seviyeleri arasında fark görülmemiştir (p>0.05). Yaş grupları karşılaştırıldığında genç yaşlarda anksiyete seviyesinin daha yüksek olduğu ve yaş ilerledikçe azaldığı belirlenmiştir. Y1 grubunda(14-24 yaş) anksiyete seviyesi diğer tüm yaş gruplarına göre(MDAS, STAI-I ve STAI-II) yüksek bulunmuştur. Y2 grubunda(25-35 yaş) ise Y4 grubundan(46 yaş üzeri) yüksek bulunmuştur. Y3 ve Y4 grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Hastaların anksiyete düzeyleri eğitim düzeyleriyle karşılaştırıldığında düşük eğitim düzeyine sahip hastaların daha düşük anksiyeteye sahip olduğu görülmüştür (p0.05). Cerrahi olmayan periodontal tedavilerde anksiyeteyi azaltmada müzik dinletisi etkili bulunurken el egzersizi etkisiz bulunmuştur. El egzersiziyle birlikte müzik dinletisinin kombine uygulanmasının ek bir fayda sağlamadığı görülmüştür. Periodontal cerrahi tedavi grubunda(Anagr2) ise el egzersizi(Alt5) ve müzik dinletisi(Alt6) gruplarında kontrol grubuna göre(FarkSTAI) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla düşüş gözlenmiştir. Hem el egzersizi hem de müzik dinletisinin kombine uygulanmasının anksiyetede ilave bir düşüş sağlamadığı belirlenmiştir (p>0.05). Cerrrahi ve cerrahi olmayan periodontal tedavi grupları ikişerli(Alt1-Alt5, Alt2-Alt6, Alt3-Alt7, Alt4-Alt8) karşılaştırıldığında(FarkSTAI) hiçbir grupta anlamlı bir fark görülmemiştir. Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda cerrahi ve cerrahi olmayan periodontal tedavilerde dental anksiyeteyi azaltmak için el egzersizi ve müzik dinletisi uygulamasının etkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Dental anxiety is defined as the patient's response to specific stress for dental treatments. Factors that play a role in the etiology of dental anxiety; Past traumatic experiences (pain during the dental procedure, long chair time and tiring treatments), environmental conditions, low pain threshold, approach of the dentist to the patient, attitude and approach of the patient to the doctor (insecurity, finding the doctor inadequate), social bad experiences coming to the fore and individual personality differences. It has been shown in many studies that dental anxiety affects daily life and even creates problems in social activities and family relationships. Dental anxiety can also prevent access to healthcare; therefore, untreated dental problems grow and require more difficult, more costly treatments. This may lead to an increase in dental anxiety. In our study, we aimed to determine which patient groups are more prone to dental anxiety and to reduce the anxiety levels of these patients by performing hand exercises (stress balls) and music intervention according to their preferences during the dental procedure . In our study, the Modified Dental Anxiety Scale (MDAS) used to determine the anxiety levels of patients who applied to the periodontology clinic and verbally stated that they had dental anxiety. 181 patients with an MDAS score above 15 were included in the study. After clinical periodontal examination of the patients according to their periodontal treatment needs, they were divided into 2 groups. Group I; non-surgical periodontal therapy, Group II; surgical periodontal treatment. These two groups were divided into 4 groups according to the method of reducing anxiety during the treatment; Group A: Patients who had hand exercises during treatment. Group B: Patients treated with music intervention Group C: Patients who underwent both hand exercise and music intervention Group D: Control(without any distraction) group The MDAS, State and Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI-II) were administered before the procedure to determine the initial and post-treatment anxiety levels of all patients. STAI-I questionnaires were applied again after the procedure. Pulse, oxygen saturation and blood pressure measurements were made with a sphygmomanometer before and after the procedure in all patients. In addition, the clinical anamnesis form used routinely in the clinic was filled in for each patient. When the anxiety level of the patients was determined by the MDAS, STAI-I and STAI-II scores, no difference was observed between the genders (p>0.05). When age groups were compared, it was determined that the level of anxiety is higher at younger ages and decreased with age. Y1 group was found to be higher than all other age groups. The Y2 group was found to be higher than the Y4 group. There was no statistically significant difference between Y3 and Y4 groups (p>0.05). When the anxiety levels of the patients were compared to the education level, it was seen that the patients with low education level had lower anxiety (p0.05). Music intervention was found to be effective in reducing anxiety in non-surgical periodontal treatments, hand exercise was found to be ineffective. It has been observed that the combined application of music intervention together with hand exercise does not provide any additional benefit (p>0.05). In the surgical periodontal treatment group (Anagr2), a greater decrease was observed in the hand exercise (Alt5) and music intervention (Alt6) groups compared to the control group. It was determined that the combined application of both hand exercise and listening to music did not provide an additional decrease in anxiety (p>0.05). Music intervention and hand exercise were found to be effective in reducing anxiety in surgical periodontal treatments. It has been observed that the application of hand exercise in addition to the music intervention does not make an additional difference. When the surgical and non-surgical periodontal treatment groups were compared in pairs(Alt1-Alt5, Alt2-Alt6, Alt3-Alt7, Alt4-Alt8), no significant difference was observed in any group. In line with the results we obtained from this study, we think that hand exercise and music intervention are effective in reducing dental anxiety in periodontal treatment