COVID-19 yoğun bakım ünitesinde tromboembolik olay gelişen ve gelişmeyen hastaların mortalite ve morbidite açısından karşılaştırılması
Comparison of patients with and without thromboembolic event in the COVID-19 icu, in terms of mortality and morbidity
- Tez No: 747919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Yoğun Bakımda yatan COVID-19 hastalarında venöz tromboemboli gelişen ve gelişmeyen hastaları; klinik bulgular, laboratuvar sonuçları, kullanılan antikoagülan dozu, görüntüleme bulguları ve mortalite açısından karşılaştırmak, buna göre tanı ve tedavi stratejisi oluşturmak amacıyla yapılmıştır. COVID-19'un pıhtılaşmaya eğilim yarattığı bilinse de venöz tromboemboli tanısı ve antikoagülan tedavi konusunda kesin bir fikir birliği yoktur. Çalışmamız bu konularda veri elde etmek için önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This article aims to compare the COVID-19 patients with and without venos tromboembolysis in terms of symptoms, blood test results, doses of used anticoagulan agent, treatment and establish an appropriate method. Even though it is widely known that COVID-19 causes a tendency to clot, diagnosing method and dose of anticoagulans are still controversial. This thesis is a considerable study for reserchers whom want to obtain data about this subject.