Müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı kişilik özellikleri ile yansıtıcı düşünme eğilimleri arasındaki ilişlki: Ege Bölgesi örneği
The relationship between creativite personality traits and reflective thinking tendencies of music teachers candidates: A case study in the Aegean Region
- Tez No: 747927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı kişilik özellikleri ile yansıtıcı düşünce eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada iki ve daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan“İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Araştırmaya 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Ege Bölgesi'ndeki eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören 80 kadın ve 48 erkek olmak üzere toplam 128 müzik öğretmeni adayı katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”ile“Yansıtıcı Eğilim Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 25.0 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı kişilik özellikleri ile yansıtıcı düşünme eğilimlerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler incelendiği zaman öğretmen adaylarının yaratıcı kişilik özelliklerinin cinsiyete ve bireysel çalgı türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme eğilimlerinin ise cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze the relationship between the creative personality traits of music teacher candidates and their reflective thinking dispositions. The 'Correlational Survey Model' which aims to reveal the relationship between two or more variables was used in the research. In the 2020-2021 academic year, a total of 128 music teacher candidates, including 80 females and 48 male, studying in music department of fine arts education departments of the education faculties in the Aegean Region, participated in the research. 'Creative Personality Traits Scale' and 'Reflective Disposition Traits Scale' were used in the data collection process of the research. In the analysis phase of the obtained data, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were used in SPSS 25.0 program. At the end of the study, it was determined that the creative personality traits and reflective thinking disposition of the music teacher candidates were at a high level. When examined according to demographic variables, it was determined that the creative personality characteristics of teacher candidates showed a significant difference according to gender and individual instrument type (p0.05). It was found that the reflective thinking dispositions of the teacher candidates showed a significant difference according to gender (p0.05).